Co na ból stawów?

Ból stawów może nas dopaść bez względu na wiek. Najmłodsi skarżą się na tzw. bóle wzrostowe związane z gwałtownymi skokami rozwojowymi. Najstarsi – na ból stawów związany z ich zwyrodnieniem oraz naturalnym zanikiem substancji maziowej sprawiającej, że „stawy chodzą jak złoto”, a nie… skrzypią i bolą. Pozostałe grupy wiekowe także znają ból stawów – to stały element urazów, przeciążeń, ale także efekt uboczny czy raczej powikłanie przy rozmaitych infekcjach czy grypie.

Ból stawów jest wredny: nie dość, że unieruchamia i uniemożliwia normalne codzienne funkcjonowanie, to jeszcze powszechnie wiadomo, że leczenie go tabletkami często prowadzi do kłopotów z… żołądkiem. Niektóre leki przeciwbólowe i przeciwzapalne stosowane na ból stawów są niewskazane dla osób z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. A w starszym wieku, wiadomo, choroby występują parami, a często nawet stadami. Co na ból stawów poradzić wtedy, kiedy jest się wrzodowcem albo ma się inne przeciwwskazania? Przed wszystkim… ruch! Fizjoterapia czyni cuda. A jeśli już leki, to do stosowania miejscowego, czyli maści.

Przeraża cię widok schodów?

Wejdź na nie! Oczywiście po uprzedniej wizycie u fizjoterapeuty, który zaleci stosowne ćwiczenia rozciągające i podpowie jak się nie przetrenować, ale doprowadzić naszą wydolność fizyczną do takiego stanu, w którym schody do piekła znów staną się schodami do nieba – nie będą budzić przestrachu, a mobilizację: że damy radę! Bo nie ma lepszego sposobu na stawy, niż ich codzienne używanie – ruch jest odpowiedzią.

na ból stawów

Przeraża cię myśl o wycieczce w góry?

Wybierz się na wycieczkę! Powolutku, pomalutku ale na własnych nogach. Jeśli pierwsze objawy bólowe sprawią, że przestraszysz się ruchu – stawy będą degenerowały się jeszcze bardziej. Zrozum ból stawów – zrozum rytm, w jakim żyje twoje ciało. Wtedy twoich myśli nie będą zaprzątały tabletki przeciwbólowe jako jedyne remedium na ból stawów. Nie, czasu nie cofniesz – kaletki maziowe to nie jaszczurcze ogony, które zregenerują się same. Ale odpowiednio dawkowany ruch: od codziennej krzątaniny, przez ćwiczenia zlecane przez fizjoterapeutę, po spacery, wędrówki po górach i po… schodach to szansa na to, żeby stawy dłużej były sprawne.

co na ból stawów

 Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak rozruszać swoje stawy, zajrzyj tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.