Czternastolatek za kółkiem? Tak, to możliwe

Karta motorowerowa zastąpiona została prawem jazdy kategorii AM. Może je zdobyć osoba, która:

1. ukończyła 14. rok życia;
2. otrzymała zgodę rodziców;
3. uzyskała zaświadczenie lekarskie potwierdzające zdolność do kierowania pojazdami;
4. zdała egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Prawo jazdy AM uprawnia do kierowania:

  • Motorowerem, mopedem – czyli pojazdem dwu- lub trójkołowym zaopatrzonym w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;

kobiey na mopedach

  • Lekkim pojazdem czterokołowym – czyli samochodem,  którego masa własna nie przekracza 350 kg,  silnik ma  pojemności nie większą, niż 50 cm 3,  oraz jest tak skonstruowany, że nie rozwinie prędkości większej, niż 45 km/h.

microcar

 

Opinie na temat microcarów, czyli „lekkich pojazdów cztrokołowych” są podzielone, chociaż, jak wszystkie dopuszczone do ruchu samochody, muszą one przejść crash testy. Użytkownicy, którzy mieli z nimi do czynienia i ulegli namowom swoich dzieci na kupno takiego pojazdu podnoszą podobne argumenty: te lekkie samochodziki nie są tak bezpieczne, jak „dorosłe” samochody. Ulegając wypadkowi, kierowca jest o wiele bardziej narażony na utratę życia i zdrowia. Tymczasem producenci i dealerzy podkreślają, że to właśnie bezpieczeństwo młodych kierowców jest dla nich absolutnym priorytetem, stąd konkretne rozwiązania:

• trzecie światło stop

• 4 hamulce tarczowe o zwiększonej średnicy

• dzienne światła LED

• możliwość automatycznego odblokowania drzwi w razie niebezpieczeństwa

• automatyczne wysyłanie ostrzeżenia odnośnie zagrożenia

 

RiejuRRX

Przeciwnicy sadzania za kółkiem nastoletnich krążowników szos (czternastolatek to uczeń gimnazjum – człowiek w wieku, w którym doprawdy trudno o rozwagę i rozsądek…) są zdania, że posiadanie prawa jazdy kategorii AM może przyczynić się do zwiększenia wypadków na drogach. Wypadki z udziałem dzieci to najgorszy rodzaj zdarzeń drogowych; nastolatkowie nie postrzegają siebie w kategoriach dzieci, ale nie zmienia to faktu, że ich zachowania na drodze często urągają zdrowemu rozsądkowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.