Dlaczego warto wysłać dziecko w wakacje na obóz

Jeśli naprawdę chcemy od siebie nawzajem odpocząć, wakacje trzeba zaplanować tak, żeby ich część dzieci i rodzice spędzili osobno.  Tak, warto wysłać dziecko na kolonie albo obóz – jak zwał tak zawał. Inaczej odpoczywa się w grupie rówieśniczej, inaczej w gronie rodziny. Jeśli tylko dziecko jest względnie samodzielne i ma wysokie kompetencje społeczne, nie ma się nad czym zastanawiać. Na obozie stanie się samodzielne bezwzględnie i nauczy jeszcze lepiej funkcjonować wśród ludzi.

Bo wakacyjny obóz to:

  • możliwość zwiedzenia wielu ciekawych miejsc i poznania nowych ludzi
  • szansa na znalezienie się w gronie osób o takich samych zainteresowaniach (obóz konny, taneczny, piłkarski)
  • okazja na poszerzenie kompetencji językowych i poznanie kultury innego kraju
  • odpoczynek bez nadzoru osób, które dbają o dziecko na co dzień
  • szansa na nauczenie się rzeczy, które wydawały się nie do nauczenia (pływanie, jazda na rolkach, sznurowanie butów, ścielenie łóżka…)
  • nauka samodzielności i samoobsługi
  • okazja na skuteczne przedłużanie pepowiny

wyjazd na obóz

Choć zwykle to rodzice obawiają się, że dzieci sobie nie poradzą, te są zadania, że wszystko ogarną. I najczęściej tak właśnie jest – to rodzice boją się bardziej niż dzieci. Wakacje to doskonała okazja, żebyśmy zobaczyli nasze dzieci w innym świetle. One naprawdę sobie poradzą. To raczej nas, rodziców, dopadnie syndrom opuszczonego gniazda. Nie możemy jednak trzymać dzieci przy nas w nieskończoność. Wakacyjny wyjazd to doskonała okazja, żeby i rodzice nauczyli się spędzać cza bez dzieci – jako para, a nie tylko opiekunowie wiecznie zastanawiający się jak im nieba przychylić.

wyjazd wakacyjny

Wakacyjna rozłąka wszystkim wyjdzie na dobre. Obóz może być dla wszystkich członków rodziny obozem… przetrwania bez siebie nawzajem. A kiedy po wakacyjnym rozstaniu wraca się do domu, jest o czym opowiadać, nie ma końca śmiechom i wspomnieniom. No i dzieci czują się naprawdę duuuże. Dorosłe prawie. Czują swoją siłę sprawczą i już wiedzą, że na kolejny obóz pojadą bez najmniejszych oporów. Warto, naprawdę warto wysłać dzieci na obóz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.