Elektryczne piły łańcuchowe – jak wybrać?

Elektryczne piły łańcuchowe

Fot. PixaBay

Elektryczne piły łańcuchowe dostępne są w różnych wariantach. Różne moce, długości ostrza, łańcucha, różne formy zasilania. Choć liczba egzemplarzy do wyboru może wprowadzać zamęt, to nie ma co wpadać w panikę. Wbrew pozorom, piłę można wybrać szybko, o ile oczywiście wie się, na co trzeba zwracać szczególną uwagę. I tutaj my przychodzimy z pomocą.

Piły łańcuchowe nie są wykorzystywane tylko przez drwali, a wie o tym każdy, kto choć raz musiał przygotować drewno do kominka lub przeprowadzał skomplikowany remont w domu. Zastosowanie dla piły łańcuchowej znajdziemy bez większego problemu, ale jak wybrać sprzęt, by później nie żałować?

Elektryczne piły łańcuchowe

Dużą przewagą, którą mają elektryczne piły łańcuchowe nad tymi spalinowymi, jest niższy poziom hałasu oraz zanieczyszczenia. Urządzenia spalinowe emitują znacznie więcej szkodliwych substancji do środowiska, bo wyposażone są w silniki zasilane olejem lub benzyną (czasem mieszankami obydwu). W przypadku sprzętów elektrycznych, ten problem już znika. Trzeba jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Elektryczne piły łańcuchowe, jak sama nazwa wskazuje, zasilane są prądem, więc do ich uruchomienia potrzebny będzie dostęp do gniazdka elektrycznego. Nie da się więc ich używać w środku lasu, ale za to znakomicie sprawdzą się w przydomowym ogródku.

Elektryczne piły łańcuchowe

Fot. PixaBay

Ich wielka zaletą jest bowiem kompaktowość, mniejsza waga i poziom hałasu oraz mniejsze drgania podczas samego operowania urządzeniem. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Przede wszystkim na moc piły. Ta podawana jest w dwóch wartościach – kilowatach (kW) lub samych watach (W). Jeżeli wykonywane będą tylko podstawowe prace (np. lekkie przycinanie krzewów), to wystarczy moc około 1,2 kW. Do poważniejszych prac lepiej wybrać model do 2,5 kW. Ważna jest też długość samej prowadnicy. W piłach łańcuchowych elektrycznych jej maksymalna długość to około 40 centymetrów, ale to w przypadku, kiedy posiadają także dużą moc. Przed zakupem, warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będziemy wykorzystywali naszą piłę? Kiedy będziemy już to wiedzieć, wybór odpowiedniej piły będzie czystą przyjemnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.