Full HD, czyli dziecko przed telewizorem

Wielu rodziców nie widzi związku między faktem, że dziecko siedzi zbyt długo przed telewizorem czy komputerem a otyłością. Jeśli połowę ściany w pokoju dziennym zajmuje telewizor Full HD, życie domowników skupia się wokół niego. Jakość obrazu i dźwięku jest znakomita, więc ulegamy złudzeniu – dzieci zwłaszcza! – że prawdziwe życie toczy się właśnie na ekranie telewizora. Tymczasem dziecko potrzebuje przede wszystkim ruchu i poznawania świata za oknem – nie tego, który kusi z telewizyjnego ekranu. Jeśli dodamy do tego, że gapiące się w telewizor dziecko pojada niezdrowe przekąski (chipsy, paluszki, krakersy) jesteśmy na prostej drodze do uczynienia z naszej latorośli chorobliwie otyłego nastolatka. Pora przywrócić właściwe proporcje – telewizor LED czy telewizor Full HD to wspaniała zabawka, doskonałe narzędzie rozrywki, ale nie może być tak, że oglądanie atrakcyjnych programów pochłania cały wolny czas młodego człowieka.

Jakie zasady powinny obowiązywać w korzystaniu z telewizora?

  1. Nie dopuszczamy do tego, żeby telewizor „leciał” cały dzień. Oglądamy wyłącznie wybrane programy, po czym telewizor wyłączamy. Klik. Koniec.
  2. Im młodsze dziecko, tym krócej pozwalamy tkwić mu przed szklanym ekranem: do ukończenia czwartego roku życia nie pozwalamy wcale. A potem dawkujemy bardzo oszczędnie.
  3. Część programów dziecko może oglądać wyłącznie w towarzystwie dorosłych.
  4. Telewizor to nie jest niania! Niedopuszczalne jest sadzanie malucha przed ekranem i zajmowanie się swoimi sprawami! To rozwiązanie doraźne, kiedy naprawdę musimy podjąć jakąś niecierpiącą zwłoki aktywność na kilka minut – odebrać telefon, powiesić pranie.
  5. Nie pozwalamy oglądać reklam – to one wbijają w głowy naszych dzieci przekonanie, że wszystko można kupić; że są rzeczy, bez których życie traci sens a o wartości człowieka stanowi to, co posiada. Reklama stwarza potrzeby, których dziecko nie ma.

LED TV

Każdy kij ma dwa końce. Jeśli będziemy wyłącznie zabraniać, a nie będziemy tłumaczyć – oglądanie telewizji będzie jak zakazany owoc: kuszące. Jeśli wytłumaczymy i będziemy brać aktywny udział w życiu naszych dzieci, wspólne oglądanie ciekawych programów telewizyjnych na doskonałej jakości sprzęcie będzie czystą przyjemnością.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.