Jak sobie radzić z chrapaniem?

Chrapanie to nie tylko dyskomfort dla współspacza – to sygnał, że osoba chrapiąca może mieć kłopoty ze zdrowiem i trzeba udać się do lekarza. Pomijając fakt, że hałas jaki generuje ktoś, kto chrapie porównać można do hałasu jaki wydobywa się z kosiarki do trawy, warto zdać sobie sprawę, że chrapaniu najczęściej towarzyszy bezdech senny. Bezdech może być i przyczyną, i skutkiem chrapania. Jakie są inne przyczyny? Zwężona przegroda nosowa, wady w budowie układu oddechowego, zbyt wiotkie mięśnie. Także: otyłość, nadużywanie alkoholu, objadanie się przed snem. Często jednak na plan pierwszy wysuwa się właśnie bezdech bezpośrednio związany z niewystarczającą saturacją czyli wysyceniem krwi tlenem.

 

 

chrapać

Częściej chrapią mężczyźni. Bywa, że chrapanie jest pierwszym objawem istniejącego od dłuższego czasu bezdechu oraz zburzeń w obrębie układu sercowo-naczyniowego. To swego rodzaju błędne koło: bezdech może być objawem zaburzeń i sam może je powodować lub nasilać. Dlatego uporczywe chrapanie powinno stać się przedmiotem rzetelnej diagnostyki. Urządzenie monitorujące saturację (pulsoksymetr) wypożyczyć można do domu. Zakłada się je na palec i idzie spać. Jedna – dwie noce i udajemy się do lekarza, który odczyta wskazania pulsoksymetru oraz przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad.

To ważne, żeby nasz sen był, jak mawiają fachowcy, efektywny. Jeśli po hałaśliwej nocy budzimy się jak z krzyża zdjęci, boli nas głowa, mamy kłopoty z koncentracją, nie ma na co czekać.

bezdech senny

Leczenie chrapania wraz z towarzyszącym mu bezdechem odbywa się na różne sposoby – od terapii pozycyjnej, przez zastosowanie rozmaitych aparatów wkładanych do ust, po zabiegi operacyjne. Jeśli wahamy się czy podjąć leczenie, uświadommy sobie, że przeciągające się zaburzenia snu, saturacji i bezdech mogą stać się przyczyną zawału, wylewu, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca.

Wszelkie kłopoty ze spaniem znacznie obniżają naszą codzienną aktywność. Są przyczyną trudności z koncentracją, zaburzeń pamięci, mniejszej wydolności intelektualnej. Ze wszech miar warto więc zgłosić się do specjalisty, kiedy chrapanie utrudnia nam efektywny sen.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.