kotły CO Junkers

Kotły CO: jedno- czy dwufunkcyjny?

kotły CO JunkersWybudowaliśmy dom. Przed nami decyzja o instalacji kotła centralnego ogrzewania. Kotły CO jedno- i dwufunkcyjne – który wybrać? Kocioł dwufunkcyjny służy do centralnego ogrzewania i jednocześnie spełnia rolę przepływowego podgrzewacza ciepłej wody użytkowej, zaś jednofunkcyjny pełni rolę grzewczą w układzie centralnego ogrzewania ale można zainstalować go tak że, będzie równocześnie podgrzewał wodę użytkową. Kotły CO dwufunkcyjne dobrze sprawdzają się w małych mieszkaniach, w których jest jedna łazienka, a odległość między kotłem, a najdalej wysuniętym punktem czerpania wody jest niewielka. Jeśli mamy duży dom, kilka łazienek lepiej zainstalować kotły CO jednofunkcyjne połączone z zasobnikami wody użytkowej o pojemności odpowiadającej naszym zapotrzebowaniom.

Stanie w pianie

Takie rozwiązanie gwarantuje, że ciepłej wody użytkowej będzie zawsze tyle, ile potrzebujemy, nie będzie też kłopotliwych spadków ciśnienia i nie okaże się nagle, że zostaliśmy z głową pełną spienionego szamponu pod chwilowo niedziałającym prysznicem. Znacie te sytuacje prawda? Ciśnienie nagle spada, woda znacznie się ochładza. Albo: odkręcacie kran i… nic. Musi upłynąć dłuższa chwila, zanim pojawi się ciepła woda.

Żadnego rękodzieła!

Bez względu na to, na który piec się zdecydujemy musi podłączyć go fachowiec. Koszt pierwszego podłączenia bierze na siebie producent: podłącza przewody elektryczne, kontroluje przyłączenie kotła i urządzeń dodatkowych, włącza kocioł, reguluje parametry grzewcze i kontroluje poprawność działania. Sprawdza także wszelkie zabezpieczenia i na koniec zapoznaje użytkownika z zasadami działania kotła. Częstotliwość konserwacji uzależniona jest oczywiście od warunków pracy kotła CO, ale należy pamiętać o corocznym obowiązkowym przeglądzie. Przepisy regulujące częstotliwość przeglądów mówią także o warunkach ich użytkowania, należy się więc z nimi zapoznać zanim odpalimy nasz kocioł OC (reguluje to norma PN-IEC 60364-7-701:1999 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych”). Nigdy nie należy podłączać kotła własnym sumptem, gdyż można stracić gwarancję na taki piec i – co ważniejsze – doprowadzić do awarii. Za podłączenia elektryczne zawsze zgodne z aktualnymi przepisami odpowiedzialny jest elektryk z odpowiednimi uprawnieniami. Nasz szwagier, jakkolwiek uczynny, nie musi takimi dysponować…

Polecane w serwisie

Popularne artykuły