Poczdam – akademik, muzeum i miasto pełne historii

Akademik w Poczdamie

Fot. PixaBay

Wybierając się do nowego miasta, niezależnie od tego, czy to krótkotrwały, czy długotrwały wyjazd, zazwyczaj szuka się podobnych miejsc. Restauracji, punktów rozrywki czy muzeów. Sytuacja zmienia się, gdy do innego miasta jedzie się na studia, ponieważ wtedy potrzebny będzie nam akademik. Poczdam oferuje to wszystko, co wyżej wspomnieliśmy, a jednocześnie ma do zaoferowania o wiele więcej. Dlaczego warto wybrać się do tego miasta na studia czy po prostu wyjazd turystyczny? Już tłumaczymy.

Poczdam nie jest niestety jednym z popularniejszych kierunków turystycznych, wśród odwiedzających Niemcy. Głównie dlatego, że leży bardzo blisko stolicy kraju, czyli Berlina. Bliskość ogromnej i tętniącej życiem metropolii sprawia, że do Poczdamu zaglądają nieliczni, co niestety jest wielką stratą dla wszystkich tych, którzy to miejsce omijają. Da się tam bowiem znaleźć niesamowite zabytki, ale także i miejsca, stworzone specjalnie dla… studentów. W końcu Poczdam słynie ze swojego uniwersytetu, a skoro jest miejsce do nauki, to musi być i akademik. Zacznijmy więc od niego.

Akademik w Poczdamie

Zanim przejdziemy do tego, co jeszcze można robić w Poczdamie, warto sprawdzić, jak wyglądają tam akademiki. Obecnie nie trzeba bowiem szukać daleko, żeby znaleźć odpowiednie miejsce, które nie tylko będzie spełniało podstawowe warunki do życia, ale będzie dawało znacznie, znacznie więcej. Czasy, kiedy akademiki kojarzyły się z miejscami, gdzie tynk odpada ze ścian, już dawno przeminęły. I całe szczęście, bo warto pamiętać, że dobry akademik w Poczdamie, to też gwarancja spokoju przy nauce, a tego nigdy za wiele.

Wybierając się na studia do Poczdamu, a co za tym idzie, szukając tam akademika, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jedną z nich jest oczywiście sama lokalizacja miejsca, gdzie spędzi się najbliższe kilka lat. Na szczęście w okolicy uniwersytetu, da się bez większego problemu znaleźć akademik, który wprost zachęca do tego, żeby w nim zamieszkać. Miejsce dostosowane jest do potrzeb nowoczesnego studenta, czyli wyposażone między innymi w siłownię oraz dostęp do Wi-Fi (co z pewnością przyda się przy nauce). Dodatkowo da się tam wynająć pokój jednoosobowy, a to zagwarantuje już zupełny spokój przy nauce. Jednak sam akademik w Poczdamie niekoniecznie musi być miejscem, gdzie mieszkają tylko studenci. Jeżeli wybieramy się do miasta na dłuższy okres czasu, możemy wynająć tam dla siebie powierzchnię.

Uniwersytet w Poczdamie

Skoro przywołaliśmy już akademik w Poczdamie, jako miejsce, które może służyć studentom czy osobom spędzającym w mieście więcej czasu, warto powiedzieć kilka słów o samej uczelni. Uniwersytet w Poczdamie nie ma może tak niesamowitej czy długiej historii, jak chociażby Uniwersytet Jagielloński, ale dalej uchodzi za jedno z najlepszych miejsc do pobierania nauki. Uczelnia powołana została do życia w 1991 roku i od tego czasu ściąga do siebie studentów z całego kraju oraz świata. Jest to też największa z uczelni w samym Poczdamie, ale także i w kraju związkowym Brandenburgia. Struktura uczelni sprawiła, że zajęcia odbywają się w jednym z trzech kompleksów, ale dobra wiadomość dla studentów jest taka, że są one położone bardzo blisko siebie.

Warto tutaj dodać, że część z budynków samego uniwersytetu, znajduje się w historycznych budowlach, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNCESCO. Oznacza to, że stanowią także wartość turystyczną, więc nawet jeżeli nie jest się studentem uniwersytetu, warto odwiedzić sam kampus.

Park w Poczdamie

Fot. PixaBay

Muzea w Poczdamie – które z nich odwiedzić?

Dla osób, które chętnie odwiedzają muzea, Poczdam ma na szczęście wiele do zaoferowania. Jednym z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w mieście, jest Muzeum Barberini. Nie jest to też typowa muzealna placówka, choć z zewnątrz może wyglądać jak każda inna. Muzeum umieszczone jest w pięknym, zabytkowym budynku, ale wewnątrz nie znajdziemy tylko starszych prac czy eksponatów. W Muzeum Barberini wystawiane są także np. prace impresjonistów, ale tutaj przed wizytą, warto sprawdzić, jakie wystawy są akurat otwarte.

Ciekawostką jest to, że w Muzeum Barberini znajduje się także specjalny dział cyfrowy, który zapewnia poznawanie oraz doświadczanie sztuki na zupełnie innym, nieznanym dotychczas poziomie. To może być wyjątkowa przygoda, a szczególnie dla młodszych uczestników wyprawy do muzeum. To jednak nie jedyne miejsce, które warto odwiedzić będąc w Poczdamie. Kolejnym punktem powinno być najstarsze w Niemczech muzeum, które poświęcone jest sztuce filmowej. Filmmuseum Potsdam, bo o nim mowa, znajduje się w przepięknym budynku przy zimowym pałacu w Poczdamie, który kiedyś służył jako oranżeria. Już samo to powinno zachęcić do odwiedzenia muzeum, ale na szczęście w środku na zwiedzających także czeka wiele interesujących rzeczy. To przekrój tego, co działo się w niemieckim oraz światowym kinie na przestrzeni dziesięcioleci.

Co zjeść w Poczdamie?

W Poczdamie, jak każdym większym mieście, bez trudu znajdziemy i tańsze, bardziej lokalne knajpy, jak również restauracje, które zachęcają do odwiedzin tych bardziej zamożnych klientów. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie spróbowanie lokalnej, niemieckiej kuchni, ale trzeba wziąć pod uwagę jedno. To może odbić się na mniej odpornych żołądkach, ponieważ to rodzaj tłustego i ciężkiego jedzenia. Kiełbasy i tłuszcz to coś, co niestety jest wpisane w kulinarną historię kraju, ale zawsze warto spróbować lokalnych specjałów, by móc samodzielnie wyrobić sobie o nich zdanie. Warto więc sprawdzić Gasthausbrauerei Meierei im Neuen Garten, czyli niewielką, ale bardzo klimatyczną knajpę zlokalizowaną nad przepięknym zalewem.

Kiełbasa

Fot. PixaBay

Niestety, ale jest ona dość mocno oddalona od samego centrum miasta, więc na tę wyprawę należy się odpowiednio przygotować, choć widoki i jedzenie wszystko nam zrekompensują. Kolejne miejsce, czyli Zum Fliegenden Holländer, zlokalizowane jest już znacznie bliżej, bo praktycznie w samym centrum miasta. Tam także czeka na odwiedzających lokalna kuchnia, która z pewnością przypadnie do gustu tym bardziej wymagającym. Miłą informacją jest także to, że w obu miejscach, nie zostawi się majątku, czyli ceny nie są tak straszne. I nie wolno zapominać o tym, żeby spróbować lokalnych piw, bo w Niemczech to wręcz grzech, jeżeli się tego nie zrobi.

Czy warto więc odwiedzić Poczdam?

Odpowiedź jest dość prosta – oczywiście, że warto odwiedzić to miasto. Dla studentów znajdzie się tam wyjątkowy akademik w Poczdamie oraz stojący na światowym poziomie uniwersytet. Turyści będą mogli odwiedzić wyjątkowe muzea oraz podziwiać samą architekturę miasta, a osoby szukające kulinarnych wrażeń, będą mogły zaspokoić swoje kubki smakowe. Jeżeli więc ktoś planuje wyjazd do Berlina, powinien poświęcić trochę czasu na to, by udać się też do pobliskiego Poczdamu. W końcu warto poznawać nowe miejsca, a to jak najbardziej zasługuje na to, by je znać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.