Gdy usiedzieć nie sposób…

Temat wstydliwy, ale dolegliwości związane z chorobami odbytu wcale nie są rzadkie. Do najpopularniejszych należą bezsprzecznie hemoroidy.

choroby odbytu a ciążąWie o nich prawie każda mama, walczą z nimi osoby chorujące na przewlekłe schorzenia jelit oraz te, które pędzą siedzący tryb życia. Niewiele trzeba, żeby uszkodzić delikatną śluzówkę zwieracza. Jeśli mieliście kiedyś do czynienia z grypą żołądkową albo rotawirusem, doskonale zdajecie sobie sprawę, że długotrwała biegunka pozostawia po sobie pamiątki w postaci uszkodzeń śluzówki odbytu. Ufff… sama radość. Na szczęście w walce z chorobami odbytu nie jesteśmy sami. Możemy wspomagać się specyfikami, które łagodzą ból, swędzenie i pieczenie oraz zapobiegają kolejnym urazom, pęknięciom i krwawieniom.

Łamiemy tabu

Nie, nie powinien to być temat tabu. Wielu z nas pracuje w biurze, w korporacyjnym boksie, całe dnie siedząc przy komputerze czy za prezydialnym stołem. Siedząc… Choroby odbytu uniemożliwiają siedzenie. Ból i dyskomfort potrafią być naprawdę wielkie. Dobry preparat przeciwbólowy i przeciwzapalny może sprawić, że będziemy w stanie normalnie funkcjonować i pracować. Czy można zapobiegać chorobom odbytu? Tak i nie. Czasem nie mamy wpływu na to co dzieje się z naszym organizmem – na przykład podczas porodu siłami natury.

siedząca praca a choroby odbytuAle już równowaga między siedzącym trybem życia a aktywnością sportową zależy wyłącznie od ciebie – zorganizuj życie tak, żeby sobie nie szkodzić. O ile bowiem na urazy poporodowe czy poinfekcyjne wpływ mamy minimalny i musimy się skupić na leczeniu skutków, o tyle w przypadku chorób odbytu, które fundujemy sobie jako efekt własnej niefrasobliwości wpływ mamy.

Profilaktyka, głupcze

choroby odbytu Nie jest truizmem stwierdzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka może zdziałać cuda. A preparaty apteczne, którymi ratujemy się w sytuacjach awaryjnych były, są i będą – po nie sięgnąć można zawsze.
Choroby odbytu to jedne z tych cywilizacyjnych chorób, do których przyznajemy się niechętnie. Jeśli jednak dotarłeś w swoich poszukiwaniach aż tutaj, oznacza to, że ty się akurat nie wstydzisz. Wstyd nie jest dobrym doradcą. Dobrym doradcą jest wiedza i poczucie panowania nad swoim zdrowiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.