Źródła energii dla domu

Coraz częściej marzy nam się smart dom – dom inteligentny. Na czym ta inteligencja polega? Przede wszystkim na tym, że inteligentny dom ma mądrego właściciela, który jeszcze na etapie projektu ma świadomość, że dostosowanie źródeł energii do realnych potrzeb rodziny to sprawa ważna. Po drugie, wie, że istnieją różne, alternatywne sposoby pozyskiwania energii i efektywność każdej instalacji grzewczej należy rozpatrywać w dłuższej perspektywie. Po trzecie wreszcie, ma ekologicznego nosa i zdaje sobie sprawę, że odnawialne źródła energii to źródła ekologicznie – pozyskanie z nich energii jest bardziej usprawiedliwione niż ze źródeł nieodnawialnych. Inteligentny dom to także ten, w którym pewne funkcje związane z użytkowaniem energii można włączać i wyłączać sterując nimi zdalnie. Tak, żeby nie marnować energii.

O jakich źródłach energii warto pomyśleć?

Panele solarne

panele słoneczne

Energia słoneczna (zaliczana do odnawialnych źródeł energii) pozyskiwana dla gospodarstwa domowego dzięki specjalnym panelom jest w stanie pokryć zapotrzebowanie tegoż na ciepłą wodę i centralne ogrzewanie. To inwestycja jednorazowa, która szybko się zwraca i daje gwarancję dbałości o środowisko naturalne. Tak, nawet w naszym klimacie i przy naszym nasłonecznieniu działa bez zarzutu i efektywnie. Uniezależnienie się gospodarstwa domowego od rosnących nieustannie cen paliw kopalnych jest nie do przecenienia. Nowoczesne technologie sprawiają, że żadne usytuowanie domu nie jest przeciwwskazaniem do zamontowania paneli słonecznych.

Pompy ciepła

pompa ciepła

Pozyskiwanie ciepła z otoczenia: z wód gruntowych, powietrza czy ziemi daje doskonałe efekty. Ogrzanie domu i ciepłej wody użytkowej przy pomocy specjalnych pomp ciepła możliwe jest przez cały rok. Pompy tratować można jako samodzielne źródło energii albo element konstrukcji, gdy stawiamy na mieszane źródła energii. Instalując pompy ciepła możemy oszczędzić do 40% kosztów pozyskania energii w porównaniu do kotłów tradycyjnych. Wprawdzie same kotły zasilane są energią elektryczną, ale są to minimalne ilości. Ekonomiczne, proste w obsłudze, ekologiczne i wydajne pompy ciepła coraz częściej zastępują rozwiązania tradycyjne.

Odnawialne źródła energii działają na naszą wyobraźnię: ludzie coraz lepiej zdają sobie sprawę z faktu, że nasza błękitna planeta nie dysponuje niewyczerpanymi zasobami węgla, ropy czy gazu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.