Na co zwracać uwagę kupując używane samochody?

Nie zawsze stać nas na zakup nowego samochodu wprost z salonu. Oczywiście marzymy o tym, żeby wejść wprost z ulicy do pachnącego luksusem salonu samochodowego i wyjechać zeń nowiusieńkim, nieziemsko pachnącym autem – nówka sztuka, ale stan finansów nie pozwala.

Rynek samochodów używanych nie jest już jednak tak dziki i nieokiełznany, jakim pamiętamy go sprzed lat. Samochody używane z gwarancją kupić można także w salonach samochodowych. To one właśnie prowadzą skup używanych samochodów od swoich własnych klientów, którzy postanowili wymienić auto ulubionej marki na nowszy model. Podczas takich zakupów ryzyko nabycia samochodu niesprawnego, z ukrytymi wadami jest równe zeru. Dealer bardzo dba o to, żeby klienci wyjeżdżali s salonu wyłącznie samochodami najwyższej możliwej jakości. Ten rynek wtórny jest bezpieczny. Dlatego jeśli zachodzi potrzeba nabycia samochodu używanego, warto przejrzeć samochody używane z gwarancją u dealera marki, na którąostrzymy sobie zęby.

A co, jeśli nawet na takie auto nie możemy sobie pozwolić? Na co zwracać uwagę podczas chodzenia po komisach albo oglądania auta bezpośrednio u właściciela?

samochód używany

  1. Nie spiesz się z zakupem. Oglądaj samochód i zadawaj pytania aż do znudzenia. Jeśli właściciel nie ma nic do ukrycia, odpowie na każde bez irytacji i okaże stosowne dokumenty.
  2. Jeśli masz zaufanego mechanika, umów się z nim na oględziny wybranego samochodu. Daj mu trochę czasu. Nieuczciwi właściciele potrafią zadać sobie sporo trudu, żeby zatuszować defekty, powypadkowe uszkodzenia, drobne (i nie tylko) awarie.
  3. Jeśli nie masz znajomego mechanika, szukaj samochodu metodą poczty pantoflowej albo przez media społecznościowe. Zaprzyjaźnieni ludzie na pewno podrzucą ci ciekawe oferty.
  4. Negocjuj cenę, ale nie oczekuj, że kupisz prawie nowe auto za bezcen. Samochody zmienia się często jak rękawiczki i termin „samochód używany” może oznaczać zarówno kupę szmelcu, którą ktoś chce opchnąć za grube pieniądze, jak i auto, które było drugim w rodzinie i służyło wyłącznie do wypadów na zakupy i po dzieci do szkoły.

używane samochody

 

Pamiętaj: im pewniejsze źródło zakupu, tym mniejsze ryzyko, że trafisz na nieuczciwego sprzedawcę handlującego kradzionymi samochodami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.