zawiasy

4 podstawowe rodzaje zawiasów meblowych i ich zastosowanie

Zawiasy to nierozłączne elementy każdego mebla z drzwiczkami. Odpowiadają one za sprawne otwieranie i zamykanie szafek. Mimo że jest to niewielka część umeblowania, jej dobre dopasowanie jest naprawdę ważne. Jaką rolę odgrywają zawiasy meblowe? Jakie wyróżnia się ich rodzaje? Dużą dawkę cennych informacji na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Czym charakteryzuje się dobry zawias?

Dobrej jakości zawiasy zagwarantują, że drzwi meblowe posłużą Ci przez wiele lat. Dzięki nim nie musisz martwić się o zacinające się szafki czy skrzypiące drzwiczki. Musisz jednak wiedzieć, że nie każdy zawias meblowy wywiąże się ze swojego zadania tak dobrze.

Zawias powinien być przede wszystkim odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję. W tym celu produkt pokrywa się warstwą cynku. Zawiasy meblowe ocynkowane wyróżniają się dużą trwałością, a przy tym naprawdę dobrze się prezentują.

Oprócz wytrzymałości i estetyki zawias musi być również łatwy w montażu oraz demontażu. To ułatwi jego ewentualną wymianę lub naprawę. Dopracowane pod względem technicznym modele wytrzymają nawet mocniejsze trzaśnięcia drzwiczkami oraz ich wielokrotne otwieranie.

Jak wybrać najlepszy zawias meblowy?

Zawiasy meblowe są produkowane w wielu różnych wersjach. To pozwala na dopasowanie ich do konkretnych potrzeb konsumenta. Szeroki asortyment tego typu produktów znajdziesz w ofercie firmy R-Mix, która specjalizuje się w produkcji akcesoriów meblowych już od 25 lat.

Szukasz uniwersalnego rozwiązania, które sprawdzi się w większości mebli? Postaw na zawiasy puszkowe stosowane w większości zakładów stolarskich. Dają one duże możliwości regulacji i są proste w montażu.

Ciekawą propozycją dla powyższego rozwiązania są zawiasy taśmowe. Zapewniają one bezproblemowe i przyjemne korzystanie z mebli, a przy tym są wyjątkowo stabilne i odporne na ścieranie oraz odkształcenia.

Zawiasy kątowe z kolei świetnie sprawdzą się w szafach narożnych. Dzięki nim możesz precyzyjnie określić kąt otwarcia. Zawias kątowy dostępny jest w wielu wersjach z kątem otwarcia od 30 do nawet 270 stopni.

Czwartym powszechnie wykorzystywanym rodzajem zawiasów są zawiasy splatane zwane również skrzydełkowymi. Przeznaczone są one do drzwi łamanych, które stykają się ze sobą krawędziami.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły