Aparaty bezlusterkowe – jak wybrać najlepszy? Jakie ma zastosowania?

Co takiego ma w sobie pełnoklatkowy bezlusterkowiec że tyle osób zastanawia się, który wybrać? Otóż tego rodzaju urządzenia łączą w sobie zalety, jakie oferują lustrzanki i aparaty typu kompaktowego. Cechy, które na pierwszy rzut oka trudno byłoby połączyć, zwłaszcza w jednym urządzeniu. Aparaty bezlusterkowe są bowiem niezwykle proste w obsłudze, a przy tym zapewniają jakość fotografii porównywalną z tą, jaką znamy choćby z urządzeń typu lustrzanka. Jaki pełnoklatkowy bezlusterkowiec będzie dla nas najlepszy?

Zasada budowy aparatu bezlusterkowego

Opisywane urządzenia to nic innego, jak kolejne aparaty cyfrowe. Wyposażone są w cyfrowe matryce, dzięki czemu zapisywane są zdjęcia, a użytkownik może na bieżąco oglądać to, co widzi przez obiektyw na ekranie. I choć tego typu urządzenia są na rynku dopiero od kilku lat, to segment ten rozwija się niezwykle dynamicznie.

Aparaty bezlusterkowe – na co zwrócić uwagę?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, ważną zaletą aparatów bezlusterkowych jest ich prostota obsługi. Jeżeli chodzi o rozmiary to zwykle są one porównywalne do tych jakie mają aparaty kompaktowe. Jednocześnie, pod kątem jakości zdjęć aparat bezlusterkowy zapewnia podobne wrażenia co urządzenia lustrzane.

Co jest najważniejsze przy wyborze aparatu bezlusterkowego? Budżet na pewno jest istotnym czynnikiem. Warto pamiętać o tym, że wystarczy już nieco ponad 1500 złotych, aby bez problemu nabyć pełnoklatkowy bezlusterkowiec. A jeżeli mamy już wybrany budżet, warto zastanowić się, jakich cech oczekujemy od aparatu.

Bezlusterkowiec - idealny wybór na podróż

Bardzo istotnym czynnikiem jest wielkośc aparatu, jak również wygoda obsługi. Dobra wiadomość jest taka, że bezlusterkowe aparaty ważą mniej niż urządzenia typu lustrzanka. To właśnie dlatego są tak świetnym rozwiązaniem na wielogodzinne sesje. Dzięki swoim niewielkim obudowom perfekcyjnie leżą w dłoniach. To częsty wybór profesjonalnych fotografów, np. tych ślubnych, którzy towarzyszą młodej parze od przygotowań aż do późnych godzin nocnych, a jednocześnie muszą pozostać maksymalnie dyskretni. Mały i poręczny aparat to wielkie ułatwienie ich pracy.

Kolejny aspekt, o jakim należy pamiętać to wielkość matrycy i rozdzielczość. Nie oznacza to bynajmniej, że należy po prostu szukać pełnoklatkowego bezlusterkowca o jak największej liczbie pikseli. Owszem, jest to na pewno ważny parametr, ale wielkość matrycy również należy brać pod uwagę.

Pełnoklatkowy bezlusterkowiec – obraz

Niezależnie od tego czy fotografią zajmujesz się profesjonalnie, czy też amatorsko, warto pamiętać o funkcji, jaką jest stabilizacja obrazu. To szczególnie istotne w przypadku fotografii jakie chcemy wykonać w ruchu. Docenisz stabilizację obrazu, wykonująć zdjęcia dzieci, zwierząt czy relacje z wydarzeń sportowych. Dobra stabilizacja obrazu przydaje się także w przypadku, gdy poszukujemy aparatu do wykonywania nocnych zdjęć.

Możliwości obiektywu

Bardzo istotną kwestią jest jasność obiektywu. Producenci oczywiście podają tę wartość więc nie ma problemu z jej poznaniem. Dlaczego jest to parametr tak istotny? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że jasność obiektywu mówi o tym, jakie możliwości ma przesłona. Im więcej światła przechodzi przez ten element, tym lepsza jakość fotografii. Również pod kątem ich wyrazistości. To szczególnie istotny parametr dla tych fotografów, którzy poszukują sprzętu do ciemnych pomieszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.