bezlusterkowiec

Aparaty bezlusterkowe

Podobno wybór aparatu fotograficznego to jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu fotografa. Oczywiście wybór aparatu podyktowany jest warunkami w jakich chcemy go wykorzystywać, ale mówi się, że zaczynamy od kompaktów, potem przerzucamy się na lustrzanki, a na końcu na aparaty bezlusterkowe – albo odwrotnie. Kompakty uchodzą za aparaty najprostsze w obsłudze oraz bardzo wytrzymałe. Można je z powodzeniem wrzucić do plecaka podczas wakacyjnych wędrówek – są pancerne i przetrwają prawie wszystko. Mają przy tym, jak mówią fachowcy, całkiem niezłą, choć niewymienną, optykę. Przy wyborze zwracamy uwagę na matrycę i optykę, czyli obiektyw.

Aparaty bezlusterkowe różnią się od kompaktów tym, że można w nich wymieniać obiektywy. Ten cyfrowy aparat z wymienną optyką nie posiada lusterek, dlatego ma mniejszy korpus niż lustrzanka. Bezlusterkowce są pozbawione także klasycznego wizjera optycznego, który znamy z lustrzanek analogowych oraz cyfrowych. Obiektywy za to są w rozmiarach porównywalnych do tych, których używa się w lustrzankach. To młody i bardzo prężnie rozwijający się segment aparatów.

Bezlusterkowce są małe, lekkie, mają dobry AF, rozmieszczenie na dużej płaszczyźnie, podgląd gotowych zdjęć w czasie realnym. Wybierając swój pierwszy aparat bez lustra, warto zwrócić uwagę na body. Bez systemu luster, z samą matrycą body aparatów bezlusterkowych jest mniejsze niż lustrzanek. Światło wpada przez obiektyw, pada na matrycę i… tyle – system uproszczony jest do maksimum. Brak wizjera optycznego jest dla niektórych fotografów nie do przeskoczenia. W bezlustrekowcach znajdziemy wizjer elektroniczny. Body wolne od systemu luster może mieć niemal dowolny kształt.

Najnowocześniejsze aparaty bezlusterkowe firmy Nikon oraz obiektywy NIKKOR Z to system zbudowany wokół mocowania obiektywu o największej średnicy na świecie, co umożliwia stosowanie wyjątkowo jasnych obiektywów. Jaśniejsze obiektywy to więcej możliwości w słabym świetle, więcej operowania głębią ostrości, więcej plastyki na zdjęciach.

Wybór lustrzanka czy aparat bezlusterkowy nie jest więc oczywisty. Musimy kierować się naszymi realnymi potrzebami i upodobaniami w kwestii pracy z aparatem. Najnowocześniejsze aparaty bezlusterkowe to prawdziwa przyjemność kreowania doskonałych jakościowo fotografii.

 

Polecane w serwisie

Popularne artykuły