Nie nazywałabym naszego coraz większego zainteresowania probiotykami modą – to raczej wzrastająca świadomość, że dobroczynne bakterie zasiedlające nasze jelita mają wpływ na układ odpornościowy w sposób bardziej niż znaczący. Mnożące się ostatnimi czasy artykuły naukowe wskazujące na bezpośredni wpływ stanu naszej mikroflory bakteryjnej na stan zdrowia psychicznego i fizycznego dają do myślenia: wydaje się, że wiedza na temat jej funkcjonowania, wspomagania oraz samych probiotyków jest dla ludzi bezcenna.
Probiotyk = samo dobro
Wśród licznych szczepów bakterii szczególnie dobroczynnie działają na nasze jelita bakterie kwasu mlekowego. Powinny one znaleźć się w składzie każdego probiotyku, zwłaszcza tego, który podajemy dzieciom. Choć przywykliśmy uważać, że probiotyk to wyłącznie kompan antybiotyku, warto już zarzucić tego rodzaju myślenie. Preparaty zawierające bakterie kwasu mlekowego pomagają nie tylko w ratować jelita przed wyjałowieniem przez antybiotyk czy w zwykłej wirusowej biegunce, ale są bardzo pomocne także w chorobach z autoagresji czy wszelkich zaburzeniach pracy układu pokarmowego.
https://youtu.be/reQ_cK0c-ls
Nie ma przesady w stwierdzeniu, że probiotyki zawierające bakterie kwasu mlekowego można zażywać stale. Oczywiście u małych dzieci najczęściej nie ma takiej potrzeby – chyba, że w grę wchodzi np. atopia skóry – ale już u dzieci w wieku szkolnym, które prowadzą coraz bardziej nieregularny i zabiegany tryb życia jest to dobre działanie profilaktyczne.
Probiotyk = tarcza
Probiotyk jest jak tarcza: wprowadzane do organizmu dobre bakterie kolonizują jelita, uszczelniają je i w ten sposób pomagają śluzówce stawić opór wirusom, bakteriom czy grzybom, które chętnie przerwałyby barierę immunologiczną organizmu. Zamiast więc podawać dzieciom wieloskładnikowe preparaty na uodpornienie, warto wybrać dobry probiotyk zawierający bakterie kwasu mlekowego oraz witaminę D – oba suplementy działają naprawdę skutecznie.
Bakterie kwasu mlekowego (Lactobacilllus rhamnosus GG) to jedne z najlepiej przebadanych i opisanych w literaturze fachowej bakterii. Ich korzystne działanie na nasz układ pokarmowy warto więc wykorzystywać nie tylko w czasie leczenia, ale także w ramach profilaktyki. Bierzmy z natury to, co najlepsze, tym bardziej, że probiotyki nie mają działań niepożądanych i podawać je można już niemowlętom.