Suplement diety to środek spożywczy, służący uzupełnianiu normalnej diety i będący skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji odżywczych. Na rynku dostępna jest szeroka gama tego typu produktów – o różnym składzie i przeznaczeniu, a także o różnorodnych formach podania. Czy jednak wszystkie suplementy są bezpieczne?
Teoretycznie, żaden z suplementów wprowadzonych na rynek nie powinien być szkodliwy. W końcu niezbędne jest zadeklarowanie pełnego składu organom sanitarnym, które przeprowadzać mogą stosowne kontrole. Niestety wciąż natrafić można na suplementy z niepewnego źródła, dlatego tak ważne jest sprawdzanie tego, co widnieje na opakowaniu. Prawo wymaga, aby znalazły się tam między innymi informacje o:
- wszystkich składnikach, z zaznaczonymi potencjalnymi alergenami,
- kraju pochodzenia i producencie suplementu diety,
- ilości preparatu netto i zalecanym dawkowaniu.
Warto również zwrócić uwagę, czy interesujący nas produkt posiada certyfikaty jakości i czy został przebadany. Ważne jest także to, gdzie zaopatrujemy się w dany suplement. Z pewnością powinniśmy unikać zakupów na anonimowych aukcjach internetowych.
Bezpieczne stosowanie suplementów diety
Praktyka pokazuje, że szczególną ostrożność należy zachować rozglądając się za suplementami wspierającymi odchudzanie lub budowanie masy mięśniowej. Szczególnie gdy sprzedające je osoby lub firmy obiecują osiągnięcie nierealistycznych efektów w krótkim czasie. Pamiętajmy, że ani takie, ani żadne inne suplementy diety, nie stanowią zamiennika zdrowego trybu życia. Niczego dzięki nim nie osiągniemy, jeśli nie zadbamy jednocześnie o dietę i aktywność fizyczną.
– Nawet certyfikowane i przebadane suplementy diety mogą okazać się szkodliwe, jeśli stosujemy je niewłaściwie – dodaje przedstawiciel firmy EximPharma, zajmującej się produkcją kontraktową suplementów diety.
Przyjmowanie zbyt dużych dawek prowadzić może do wielu objawów, włącznie z zaburzeniami funkcjonowania układu pokarmowego i układu nerwowego. Na pewne składniki możemy być również uczuleni. O ile też pewne suplementy warto przyjmować wraz z lekami (np. probiotyki podczas antybiotykoterapii), to znów inne mogą wchodzić ze środkami leczniczymi w niepożądane interakcje. Dlatego przyjmowanie suplementów najlepiej konsultować z lekarzem.