Brukowanie placu i chodników przy domu – rodzaje bruku i zakres prac

Aby teren wokół domu był wygodny w codziennym użytkowaniu, wymaga on odpowiedniego utwardzenia. Najczęściej wybiera się wtedy bruk, który doskonale nadaje się do wykończenia placów, chodników i innych terenów. Jakie rodzaje bruku stosowane są wtedy najczęściej? Jak odbywają się prace brukarskie?

Brukowanie nawierzchni wokół domu – dlaczego warto?

Bruki są obecnie jednymi z najczęściej wykonywanych nawierzchni wokół domów jednorodzinnych. Za pomocą bruku można wykonać trwały, estetyczny oraz funkcjonalny podjazd, chodnik lub też taras, dlatego też jest to wielofunkcyjne rozwiązanie.

Wykonanie powierzchni brukowanej nie jest przy tym związane z bardzo skomplikowanymi pracami, ponieważ można wykonać je również we własnym zakresie.

Zalety bruku wokół domu jednorodzinnego:

  • szerokie zastosowanie bruku

  • atrakcyjny wygląd powierzchni

  • trwałość podłoża

  • przystępne ceny bruku

  • możliwość wykonania prac we własnym zakresie

Rodzaje bruku – na co warto się zdecydować?

Obecnie stosowane są dwa główne rodzaje bruków, a mianowicie są to bruk betonowy albo bruk granitowy.

Betonowy bruk powstaje z użyciem betonu i może przybierać różne kształty, na przykład geometrycznej kostki lub może przypominać naturalny kamień. Do dyspozycji są również różne kolory betonowego bruku, które mogą być dopasowane do architektury budynku i wyglądu jego otoczenia. Atutem bruku betonowego jest również jego przystępna cena.

Granitowy bruk cechuje się bardziej naturalnym wyglądem w porównaniu z brukiem betonowym, co decyduje o jego powodzeniu. Minusem jest w tym przypadku dość wysoki koszt jego zakupu.

Jak wykonać prace brukarskie?

Obecnie roboty brukarskie można wykonać zarówno we własnym zakresie, jak i zlecić je firmie brukarskiej, która specjalizuje się w tych robotach.

Samodzielne prowadzenie robót brukarskich jest najtańszą opcją, na którą decyduje się wiele osób. Można wtedy wybrukować podjazd lub chodniki, chociaż trzeba pamiętać o tym, że prace mogą być czasochłonne.

Właśnie dlatego wiele firm decyduje się obecnie na zlecenie prac w firmach brukarskich. Firmy te mogą zaoferować klientom kompleksową obsługę, między innymi przygotować projekt podłoża, wykonać roboty ziemne potrzebne do wybrukowania powierzchni, zamówić materiały i przetransportować je na miejsce, a potem wykonać podłoże z bruku.

Więcej informacji związanych z usługami firm brukarskich można uzyskać na ich stronach internetowych, gdzie dostępne są ich oferty oraz realizacje. Warto wysłać zapytania ofertowe do kilku firm, by uzyskać wyceny i wybrać najlepszą firmę brukarską.

Dodaj komentarz