Cięcie laserem, a cięcie wodą – porównanie metod

Cięcie laserem, a cięcie wodą – porównanie metod

Zarówno cięcie laserem, jak i cięcie wodą znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Cięcie wodą wykorzystywane jest do obróbki aluminium, ceramiki, stali nierdzewnej i węglowej, a także tworzyw sztucznych i wielu innych materiałów, a cięcie laserem do obróbki do stali czarnej, nierdzewnej i aluminium. Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma sposobami cięcia i który z nich wykorzystać do cięcia konkretnych surowców i materiałów?

Czym jest cięcie wodą?

Cięcie wodą to sposób obróbki stosowany do materiałów takich jak: ceramika, szkło, poliwęglan, konglomerat, aluminium, tworzywa sztuczne, a także stal. Proces wykonywany jest na zimno z wykorzystaniem strumienia wody o średnicy 0,3 mm pod ciśnieniem 4000 barów. Zaletą tej techniki jest brak ryzyka zmiany struktury obrabianego materiału, powstania mikropęknięć i rys oraz ekologiczność i bezpieczeństwo, związane z niewydzielaniem się szkodliwych pyłów, gazów i odpadów. Cięcie za pomocą strumienia wody pozwala na wykonywanie cięcia wielowarstwowego i wycinanie nawet skomplikowanych kształtów.

Czym charakteryzuje się cięcie laserem?

Cięcie laserem to nowoczesna metoda termicznej obróbki materiałów, wykorzystująca wysokoenergetyczny strumień tnący. Stosowana jest przede wszystkim do obróbki stali nierdzewnej, węglowej oraz aluminium. Metodę charakteryzuje bardzo duża szybkość cięcia i wysoka dokładność wykrawanych elementów. Do zalet cięcia laserem zalicza się również brak konieczności wykonywania obróbki wykańczającej i powstawanie minimalnej ilości odpadów. Najczęściej wykorzystywane jest ono w branży logistycznej, automotive, meblowej oraz rolniczej. Usługi cięcia laserem świadczy np. firma Dajano z Opatówka.

Kiedy zastosować cięcie wodą, a kiedy cięcie laserem?

Cięcie wodą można zastosować do każdego surowca, jednak cięcie laserem jest polecane do obróbki materiałów stalowych, podczas której wykazuje się wyższym poziomem precyzji wykonania. Do obróbki surowców odblaskowych, m.in. miedzi i mosiądzu lepiej stosować strumień wody. Jeżeli priorytetem jest szybkość obróbki, warto zdecydować się na laser, który w porównaniu do cięcia wodą wykonuje obróbkę nawet 10 razy szybciej. Laser charakteryzuje się lepszymi właściwościami pod względem dokładności cięcia w przypadku obróbki materiałów, których grubość nie przekracza 6 mm. Jeżeli obróbce ma być poddawany grubszy element, warto zdecydować się na cięcie strumieniem wody.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły