co-living

Co-living – co to takiego?

Przeprowadzka do innego miasta, związana z rozpoczęciem nauki na studiach lub zmianą dotychczasowej pracy, stanowi jedną z najtrudniejszych decyzji w życiu człowieka. Oznacza wprawdzie rozstanie z najbliższą rodziną i przyjaciółmi. Jednocześnie otwiera zupełnie nowy rozdział i daje szerokie możliwości rozwoju osobistego.

Zakup czy wynajem mieszkania?

Przeprowadzka do innego miasta wiąże się przede wszystkim z koniecznością znalezienia odpowiedniego mieszkania dostosowanego do indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Współczesny, młody, pewny siebie i aktywny człowiek poszukuje lokum położonego blisko miejsca pracy bądź nauki, wygodnego, funkcjonalnego oraz z dostępem do szybkiego internetu. Zakup lub wynajem mieszkania w dobrej lokalizacji świetnie połączonego komunikacyjnie z innymi częściami miasta stanowi poważne obciążenie finansowe dla osób rozpoczynających dopiero pracę i życie w nowym miejscu. Zawsze istnieje możliwość skorzystania z kredytu hipotecznego na zakup własnego „M”.  Jednak trzeba spłacać go przez kolejne kilkanaście lat. Idealnym rozwiązaniem problemu jest natomiast co-living. Ta opcja umożliwia zamieszkanie w centrum miasta w funkcjonalnym, nowoczesnym oraz w pełni wyposażonym lokum z salonem, jadalnią, czytelnią, a nawet siłownią. A wszystko w cenie kawalerki.

Co-living - co to takiego?

Co-living – definicja

Co-living stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego wynajmu mieszkania lub”pokoju na mieście”. Oznacza przede wszystkim styl życia, który opiera się na poczuciu wspólnoty, czyli korzystaniu z poszczególnych, wspólnych pomieszczeń i obiektów. Dzięki temu, każdy z mieszkańców ma zapewnioną wygodną egzystencję każdego dnia. Projekt skierowany jest głównie do młodych, zapracowanych i zabieganych ludzi. Dla tych, którzy żyją często w samotności, z dala od najbliższych członków rodziny i przyjaciół. Wspólna przestrzeń w domach co-livingowych ma sprzyjać nawiązaniu kontaktów i wzajemnych relacji między współlokatorami. Zdaniem ekspertów do idei co-livingu zaliczają się również prywatne akademiki, takie jak chociażby BaseCamp znajdujące się w Polsce, Niemczech czy Danii.

Co-living - co to takiego?

Domy co-livingowe

Domy co-livingowe obejmuje zarówno prywatne pokoje poszczególnych mieszkańców, jak i przestrzeń wspólną. Pozwalają one na integrację i spędzanie czasu z innymi współlokatorami. Zapewniają niewielkie, komfortowe, w pełni wyposażone mieszkanie prywatne (kilkunastometrowy apartament z miejscem do spania i wypoczynku po ciężkim dniu, nauki lub pracy) z łazienką oraz część wspólną. W części wspólnej znajduje się zwykle funkcjonalna kuchnia, jadalnia, pokój relaksu, biblioteka, pralnia, centrum fitness, gdzie skupia się życie wszystkich lokatorów. Mieszkańcy mogą również skorzystać z wypożyczalni rowerów, siłowni, pięknego ogrodu, a nierzadko również z parkingu.

Motywem przewodnim stworzenia idei co-living był co-working, czyli grupowa praca tzw. freelancerów (pracowników realizujących projekty na zlecenie) w wynajętych pomieszczeniach. Domy co-livingowe znajdują się w dużych miastach, takich jak Londyn, San Francisco, Lipsk i wiele innych. Najczęściej blisko siedziby dużych firm zatrudniających tysiące młodych ludzi.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły