pies na trawie

Co wybrać na kleszcze dla psa?

Chociaż pogoda wciąż jeszcze parszywa, front atmosferyczny goni front, zima z kilkunastostopniowymi temperaturami daje nam się w kość (kto z sercowców przeżyje, wolnym będzie; kto umiera – wolnym już…) wierzymy, że kiedyś w końcu najedzie prawdziwa wiosna, a po niej prawdziwe lato i ruszymy na spacery, pikniki, urlopy, wakacje… Oszołomieni słońcem i wiatrem we włosach zapomnimy znów, że w krzaczorach czają się kleszcze. Dybią sobie po cichu i na nas, i naszego psa czy kota. Zanim więc ruszymy w lasy i na łąki – pogranicza obu tych rodzajów terenów zielonych są szczególnie zakleszczone! – warto pomyśleć, co wybrać na kleszcze dla psa, bo my to jeszcze jakieś środki ostrożności będziemy usiłowali zachować, ale on będzie czystym brykaniem i trawiastym galopem.

co na kleszcze dla psa

Żeby się kleszcze nie czepiały

Najwygodniejsze są chyba preparaty w kroplach, które dawkuje się na skórę zwierzęcia na karku. Jednorazowa aplikacja wystarcz na około 4 tygodnie, czyli na cały czas trwania urlopu i dłużej. Kleszcze, które przypałętały się zanim zakropliliśmy preparat na skórę psa odpadną od niej do dwóch dni, a nowe się nie wczepią. Oczywiście nie zwalnia nas to od obejrzenia czworonoga po każdym spacerze – kleszcze najlepiej usuwać od razu i w całości. Jest jednak szansa, że kiedy użyjemy stosownego leku w kroplach, żaden paskudny pajęczak psa czepiał się nie będzie.

Choroby odkleszczowe u psów są równie groźne jak u człowieka. Mają niejednokrotnie gwałtowny przebieg i kończą się niewydolnością wielonarządową prowadzącą do śmierci zwierzęcia. Nie fundujmy sobie ani naszym czworonogom wakacji pełnych stresu.

co na kleszcze dla psa

Nie rezygnuj z aktywności!

Trudno, żebyśmy w ogóle rezygnowali z aktywności na świeżym powietrzu w obawie przed kleszczami. Siebie i dzieci możemy zaszczepić na odkleszczowe zapalenie mózgu, borelioza zaś, odpowiednio wcześnie wykryta, poddaje się leczeniu antybiotykami. Na kleszcze dla psa najlepiej wybrać preparat w kroplach – stosujemy go raz, a efekt odstraszający utrzymuje się długo. Możemy spać spokojnie: jedynym stresem naszego psa będzie ten związany ze zmianą miejsca pobytu.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły