kociol gazowy

Czy warto zainwestować w kocioł gazowy?

 

Kocioł gazowy to obecnie najczęściej wybierane urządzenie grzewcze. Trudno się temu dziwić – piec na gaz pracuje w sposób bezobsługowy i niezależny od ingerencji użytkownika. Wystarczy zaprogramować określoną temperaturę i cieszyć się przytulnym ciepłem nawet w bardzo intensywne mrozy. Obecnie na rynku dostępne są coraz nowocześniejsze kotły gazowe, które spełniają surowe normy dyrektywy Eco Design.

Charakterystyka kotłów gazowych kondensacyjnych z zamkniętą komorą spalania

Nowoczesne piece gazowe od tradycyjnych różnią się tym, że pracują w warunkach kondensacji. Jest to proces wkraplania wody zawartej w spalinach poprzez obniżenie ich temperatury, co pozwala uzyskać dodatkową ilość ciepła do ogrzewania domu. Kotły kondensacyjne przed wyrzuceniem spalin do atmosfery najpierw pobierają z nich ciepło, co oznacza mniejsze zużycie paliwa, a więc niższe koszty eksploatacji. Ten rodzaj kotłów oferuje firma instalacyjna INSIDE z Poznania, która prowadzi także salon firmowy Viessmann.

Kocioł kondensacyjny ma zamkniętą komorę spalania i w przeciwieństwie do starych kotłów gazowych czerpie powietrze z zewnątrz pomieszczenia za pośrednictwem rury przeprowadzonej przez ścianę lub szacht kominowy. Przy starych kotłach z otwartą komorą spalania powietrze było pobierane z pomieszczenia, a więc konieczna była kratka nawiewna, co powodowało wychładzanie pomieszczeń. Poza tym kotły zamontowane w łazienkach i kuchniach z otwartą komorą cechują się krótszą żywotnością.

Kocioł jednofunkcyjny i dwufunkcyjny

Kondensacyjne kotły gazowe z Poznania dostępne są wersji jedno i dwufunkcyjnej. Obydwa typy grzeją ciepłą wodę użytkową i obsługują instalację grzewczą. Różnią się jednak sposobem działania:

  • Kocioł jednofunkcyjny – do ogrzewania wody służą osobne podgrzewacze, a dostępność ciepłej wody zależna jest od pojemności zbiornika.
  • Kotły dwufunkcyjne – wodę użytkową i wodę do instalacji centralnego ogrzewania ociepla znajdujący się w kotle wymiennik płytowy. Takie kotły zajmują mniej miejsca.

Dlaczego warto kupić kocioł kondensacyjny na gaz?

Kocioł kondensacyjny w pełni wykorzystuje paliwo gazowe, a więc jest bardziej energooszczędny. Wysoka sprawność przekłada się na mniejsze rachunki za ogrzewanie. Zamknięta komora spalania niweluje ryzyko przedostawania się spalin do pomieszczeń, a więc zapomnieć można o stosowaniu czujników czadu. Taki piec może być zamontowany praktycznie wszędzie – w kotłowni, w kuchni lub w łazience, a nawet w korytarzu – wystarczy zadać o odprowadzanie spalin i dostarczanie powietrza z zewnątrz.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły