Profilaktyka to najlepszy sposób zapobiegania rozwoju różnych stanów chorobowych. W stomatologii przykładem zabiegu profilaktycznego jest fluoryzacja zębów, którą wykonuje się w celu zapobiegania zmianom próchniczym. Na czym dokładnie polega ta procedura i kiedy jest wskazana? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule poniżej.
Co to jest fluoryzacja zębów?
Fluoryzacja to procedura stomatologiczna, która polega na pokrywaniu szkliwa zębów specjalnym preparatem zawierającym dużą ilość fluoru, wysycającego szkliwo tym pierwiastkiem. Środek ten ma głównie działanie przeciwpróchnicze. Fluor wzmacnia bowiem zewnętrzną powierzchnię zębów, chroniąc je przed działaniem bakterii. Powoduje również:
- ograniczenie demineralizacji szkliwa,
- przyspieszenie tempa remineralizacji.
Oprócz lakierów dentyści stosują również żele, pasty bądź pianki. Fluoryzację zaleca się powtarzać co ok. pół roku. Sam zabieg jest praktycznie bezbolesny i bezpieczny, trwa ok. kilku minut.
Wskazania do fluoryzacji
Fluoryzacja zalecana jest pacjentom w ramach profilaktyki stomatologicznej bez względu na wiek czy stan uzębienia. W niektórych przypadkach jest ona szczególnie wskazana. Jest tak zwłaszcza u dzieci oraz wtedy, gdy u pacjenta występują:
- przebarwienia płytki nazębnej,
- demineralizacja szkliwa,
- nadwrażliwość szyjek zębowych,
- duże ryzyko próchnicy,
- przebyty zabieg skalingu i piaskowania.
Fluoryzację często wykonuje się u osób noszących aparat ortodontyczny, aby wyeliminować nadwrażliwość zębów.
Jak znaleźć dobry gabinet stomatologiczny?
Szukając dobrego gabinetu dentystycznego należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, jakim wyposażeniem dysponuje dana placówka. Nowoczesne centra stomatologiczne oferują zaawansowane urządzenia do diagnostyki i korzystają z innowacyjnych metod leczenia. W Kołobrzegu przykładem jest Gabinet stomatologiczny STOMATOLOGIA.me. Firma specjalizuje się w stomatologii estetycznej i implantologii.