co jeść po operacji

Dieta po operacji i… skala stresu

Wiecie co to jest skala stresu? Każde stresujące wydarzenie zmienia jakość naszego życia – jedno bardziej, drugie mniej. Śmierć współmałżonka i własna choroba należą do największych traum. Przyglądając się poszczególnym wydarzeniom na skali, łatwo dojść do wniosku, że żadnego z nas nie ominą przykre doświadczenia. Towarzyszący im stres bywa tak wielki, że trzeba szukać pomocy osób trzecich, np. terapeutów.

A czy można np. w czasie poważnej choroby pomóc sobie samemu – wypracować jakieś mechanizmy obronne ułatwiające przetrwanie bolesnej sytuacji?

skala stresu wg holmesa

Pobyt w szpitalu i zabieg operacyjny to dla osób z fobią szpitalną poważne wyzwanie. O ile w placówce medycznej mamy małe pole manewru i musimy poddać się personelowi, o tyle po powrocie do domu możemy tak pokierować naszymi działaniami, żeby psychiczna rekonwalescencja trwała jak najkrócej. Bo ta fizyczna jest z nią ściśle powiązana…

nadmierny stres

Operacja i co dalej?

  • Po zabiegu operacyjnym ważna jest odpowiednia dieta wspomagająca powrót do zdrowia. Dieta po operacji powinna mobilizować organizm do szybszego gojenia ran i przywracania odporności. Jeszcze zanim udasz się do szpitala poczytaj o tym, jak zaplanować taką dietę.
  • Kiedy wracasz do domu czeka na ciebie mnóstwo codziennej roboty – obarcz nią zawczasu kogoś bliskiego lub zaprzyjaźnionego. Ty masz leżeć (albo spacerować…) i wracać do formy. Nie powinieneś zaprzątać sobie nadmiernie głowy praniem, sprzątaniem, gotowaniem.
  • Odsuwaj od siebie niepotrzebne stresy i lęki. Rozmawiaj z ludźmi, którzy cię wysłuchają i wesprą, a nie będą cię straszyć powikłaniami i opowiadać jak to im się wszystko źle goiło i źle skończyło…
  • Zrób swoją indywidualną skalę stresu pooperacyjnego i jeśli tylko czegoś możesz unikać – unikaj. Sama doskonała dieta po operacji nie zapewni ci szybkiej rekonwalescencji, jeżeli co dnia będzie cię nękać telefonicznie ktoś, kto źle na ciebie działa…

Życie czasami boli. Możemy jednak podchodzić do tego bólu świadomie i eliminować z naszego życia ludzi, którzy mają negatywny wpływ na naszą psychikę. Dobra dieta i dobrzy ludzie – to droga do pełnego wyzdrowienia.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły