kosmetyki naturalne

Domowe kosmetyki

Uważacie, że robienie kosmetyków w domu jest zbędne? Że lepiej je kupować w drogerii i nie zawracać sobie głowy? Jeśli nie mamy kłopotów ze skórą i ze zdrowiem w ogóle, to rzeczywiście nawet nam do głowy nie przychodzi, żeby się bawić w takie chemiczne eksperymenty. Jeśli jednak ogólnodostępne kosmetyki nieustannie pogarszają stan naszej cery, jeśli z uwagi na zaburzenia hormonalne nie możemy z nich korzystać, warto przygotowywać domowe kosmetyki, bo mamy całkowitą kontrolę nad ich składem.

Najwięcej kłopotów sprawiają nam te kosmetyki, którymi operujemy w obrębie twarzy. Równie wrażliwe są pachy, które u osób z kłopotami hormonalnymi często wykazują nadmierną potliwość. Przygotowanie domowego dezodorantu czy kremu bywa więc jedyną alternatywą, jeśli nie chcemy aby skóra ulegała dalszemu podrażnieniu.

https://www.facebook.com/officialgoodful/videos/2105653349505120/

W domowym laboratorium używamy m. in.:

  • oleju kokosowego,
  • wosku pszczelego,
  • olejków eterycznych,
  • soku z aloesu,
  • fusów z kawy
  • warzyw i owoców, których na co dzień używamy w kuchni
  • suszonych płatków kwiatów

Tak, niektóre składniki mogą uczulać, dlatego alergicy powinni być w tym eksperymentowaniu ostrożni. Kiedy jednak uda nam się stworzyć listę bezpiecznych dla nas składników, będziemy mogli przygotowywać kosmetyki na dłużej – w większych szklanych słoiczkach – albo takie do zużycia natychmiast albo w ciągu kilku dni. Właśnie fakt, że domowej roboty kosmetyki trzeba szybko zużyć jest jednym z ich niezaprzeczalnych walorów – oznacza bowiem, że nie zawierają one konserwantów, które często odpowiedzialne są reakcje alergiczne skóry albo jej podrażnienia.

Pomijając aspekt zdrowotny, kosmetyki DIY to doskonała zabawa i czysta radość tworzenia. Wiele znanych i uznanych marek powstało właśnie w taki sposób – chociażby Eris. Z domowego laboratorium najdoskonalsze preparaty mogą więc czasem trafiać do sprzedaży na zewnątrz. Oczywiście zanim tak się stanie, przed nami mnóstwo pracy i eksperymentów, ale warto – zwłaszcza dla siebie samej – podjąć taki trud.

Domowe kosmetyki często ratują skórę osób, które już nie miały nadziei na polepszenie stanu skóry i znalezienie bezpiecznych preparatów.

 

Polecane w serwisie

Popularne artykuły