Uporczywe swędzenie skóry dłoni, zaczerwienienie oraz nadżerki mogą świadczyć o pojawieniu się egzemy. Nie wolno jej ignorować, ponieważ nieleczona może prowadzić do długotrwałego dyskomfortu. Często zwykły krem nawilżający do rąk nie wystarczy, aby ukoić zaatakowaną skórę. Co zatem robić, aby problem ten nie nawracał? Podpowiadamy.
Czym jest egzema na dłoniach?
Egzema sama w sobie jest rodzajem dermatozy, która tyczy się nieprawidłowości w budowie naskórka oraz niewłaściwego funkcjonowania układu odpornościowego. Pojawiają się stany zapalne, które mogą być powodowane przez nietolerancję na niektóre pokarmy, jak i czynniki zewnętrzne, takie jak pyłki, kurz czy trawy. W zależności od wieku przebieg tej choroby może się różnić, jednak zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci stanowi ona bardzo poważny problem i nie należy go bagatelizować.
Częstym problemem, z którym mierzą się przede wszystkim osoby aktywne zawodowo, jest egzema na dłoniach. Zwykle ma ona postać wyprysku kontaktowego w wyniku podrażnienia. Najczęściej powodowana jest przez silne detergenty, takie jak mydła, środki czyszczące czy wybielacze, nawozy i pestycydy, a także rozpuszczalniki oraz smary i kleje. Na ten rodzaj dermatozy narażone są osoby zajmujące się fryzjerstwem, rolnictwem czy pracami na budowach.
Przyczyny powstawania egzemy na dłoniach
Najczęstszą i bezpośrednią przyczyną powstawania egzemy w tym miejscu może być reakcja zapalna, która zachodzi w skórze. Powoduje to, że jej warstwa rogowa jest uszkadzana. Przyczyną stanu zapalnego jest mutacja genu, która odpowiada za wytwarzanie filagryny białkowej. W przypadku osoby chorej nie jest ona produkowana w wystarczającej ilości, aby skóra mogła chronić się przed utratą wilgoci. Bezpośrednio przekłada się to na brak zabezpieczenia przed alergenami czy drobnoustrojami.
Kontakt skóry rąk czy dłoni z różnymi, szkodliwymi substancjami również wpływa na pojawienie się egzemy. Często używane środki czystości, dym papierosowy czy chemikalia mogą skutecznie podrażnić naskórek. Za kolejną przyczynę uważa się także zanieczyszczenia środowiska. Podobnie jak w przypadku skóry atopowej trzeba skontaktować się z lekarzem specjalistą, który dobierze odpowiedni sposób leczenia.
Jak leczyć egzemę na dłoniach?
Bardzo często domowe sposoby poradzenia sobie z tą przypadłością nie wystarczają. Osoby chore często potrzebują medykamentów, które może przepisać jedynie dermatolog. Podstawą takiego leczenia są zwykle glikokortykosteroidy. W walce z objawami egzemy stosuje się także inhibitory kalcyneuryny, które są lekami o działaniu immunomodulującym. Jeśli jednak ten typ dermatozy jest oporny w leczeniu, zaleca się także cyklosporynę.
Terapię farmakologiczną można wspierać także na co dzień w zaciszu własnego domu. Przede wszystkim należy dbać o odpowiednie nawilżenie skóry na rękach. W tym celu najlepiej sprawdzą się tak zwane emolienty, czyli kosmetyki, które wytwarzają na skórze warstwę ochronną. Zatrzymuje ona wodę i zapobiega wysuszaniu się naskórka.