sciana z grodzic stalowych

Ekonomiczne aspekty wykorzystania ścianek z grodzic stalowych

Ścianki z grodzic stalowych doskonale sprawdzają się w terenie zurbanizowanym. Zabezpieczanie wykopów z wykorzystaniem tej technologii umożliwia szybką zabudowę i pozwala na łączenie kilku metod w przypadku trudnych warunków gruntowych. Ponadto ścianki z grodzic stalowych mają jeszcze wiele innych zalet, a jedną z nich są kwestie ekonomiczne. 

Grodzice stalowe – co to takiego?

Grodzice stalowe są to kształtowniki walcowane o określonym przekroju poprzecznym wykonane ze stali, które na ogół pełnią funkcję tymczasowego zabezpieczenia wykopów. Najczęściej są one wykorzystywane do budowy ścianek szczelnych. O to, gdzie jest stosowana ta technologia, zapytaliśmy przedstawiciela Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów.

Ścianki z grodzic stalowych powszechnie wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie wymagane jest zabezpieczenie uskoku terenu. Oprócz tego są one również doskonałym zabezpieczeniem wykopu przed napływem wody gruntowej. Sprawdzają się także w bezpośrednim sąsiedztwie wykopu obiektów wrażliwych na osiadanie, co jest jedną z ich ważniejszych zalet, wyjaśnia nasz rozmówca.

Dlaczego warto stosować ścianki z grodzic stalowych?

Ważną zaletą ścianek szczelnych z grodzic stalowych jest powstrzymywanie naporu masy ziemi znajdującej się wokół wykopu. Zabezpieczają one dzięki temu przed erozyjnym działaniem wody, chroniąc ściany wykopu zarówno przed spływającą po nich wodą deszczową, jak i upłynnieniem gruntu, do którego może dojść w następstwie długotrwałych opadów atmosferycznych. Co więcej, charakteryzują się one szczelną powierzchnią. Wynika to z faktu, że są montowane w gruncie gęsto jedna przy drugiej, dzięki czemu są wytrzymałe. Oprócz tego technologia ta zapewnia łatwość montażu i cechuje się dużą estetykę. Ostatnią, choć bardzo istotną zaletą jest korzystna cena. Ścianki z grodzic stalowych to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić na obudowie wykopu. Ścianki tego typu są są dużo tańsze od ścianek szczelinowych. Ponadto umożliwiają łączenie kilku technologii, co także ma ważne znaczenie z punktu widzenia ekonomii. Wszystko to sprawia, że jest to doskonała technologia, która pozwoli przeprowadzić inwestycję bez obawy o nadmierne koszty.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły