Tworzywa sztuczne znane są od dawna, jednak wciąż znajduje się dla nich coraz to nowsze zastosowania. W ostatnich latach wzrosło ich użycie w charakterze materiału do produkcji różnego rodzaju komponentów na potrzeby przemysłu, np. prowadnic czy kół zębatych. Elementy te wytwarzane są w drodze frezowania. Co warto wiedzieć na temat tego rodzaju obróbki w kontekście tworzyw sztucznych?
Czym jest frezowanie?
Frezowanie to jeden z podstawowych rodzajów obróbki skrawaniem. Polega ono na formowaniu elementów i nadawaniu im pożądanych parametrów wymiarowo-kształtowych poprzez oddzielenie nadmiaru materiału, czyli tzw. naddatku. W tym celu wykorzystuje się obrotowe narzędzie o kilku ostrzach, czyli frez. Obracając się z dużą prędkością i przesuwając po wytyczonych ścieżkach frez stopniowo oddziela naddatek, który przyjmuje postać wiórów – stąd frezowanie zaliczane jest do obróbki wiórowej.
Obecnie na skalę przemysłową frezowanie tworzyw sztucznych odbywa się przy użyciu obrabiarek CNC, czyli urządzeń sterowanych przez komputer. To nowoczesne rozwiązania pozwala znacznie zwiększyć prędkość produkcji przy jednoczesnym zachowaniu doskonałej precyzji wykonania elementów. Obróbka CNC jest również bezpieczniejsza, gdyż udział operatora ogranicza się do zaprogramowania obrabiarki – tym samym nie jest on narażony na bezpośrednio kontakt z narzędziem roboczym czy zanieczyszczeniami powstającymi w trakcie produkcji. Szeroki zakres usług związanych z frezowaniem metodą CNC znaleźć można w ofercie firmy CMPlast.
Jakie tworzywa można frezować?
Tworzywa sztuczne to zróżnicowana grupa materiałów – nie wszystkie z nich nadają się od obróbki mechanicznej, jaką jest skrawanie. Tworzywo przede wszystkim musi charakteryzować się odpowiednią twardością, a także odpornością na wysokie temperatury. Warunki te spełniają między innymi:
- polietylen,
- poliamid,
Frezowanie tworzyw stosowane jest między innymi w produkcji kół zębatych, ślimaków przekładniowych czy prowadnic.
Na co należy zwrócić uwagę podczas frezowania tworzyw sztucznych?
Obróbka skrawaniem tworzyw sztucznych, w tym również frezowanie, różni się od obróbki materiałów takich jak metale. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na temperaturę towarzyszącą tego typu procesom. Wysoka prędkość obrotowa frezu i powstające w czasie obróbki tarcie prowadzi do znacznego wzrostu temperatury na styku obrabianego materiału oraz narzędzia roboczego. Jeśli temperatura osiągnie zbyt wysoką wartość, prowadzi do zmian struktury materiału i jego roztopienia lub spalenia. Dlatego tak ważne jest dostosowanie parametrów pracy obrabiarki do właściwości obrabianego materiału.