Wybór odpowiedniego systemu grzewczego stanowi jeden z podstawowych i najważniejszych elementów projektowania wymarzonego domu. Decyzja ta będzie miała bowiem ogromny wpływ nie tylko na utrzymanie ciepła i komfort mieszkania przez kolejne lata, ale również na koszty eksploatacji budynku. Obecnie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych jest wykorzystanie gazu ziemnego.
Najbardziej ekologiczne paliwo
Gaz ziemny, zwany również błękitnym paliwem, to naturalne, nieodnawialne paliwo wydobywane ze złóż, które znajdują się w skorupie ziemskiej. Stanowi mieszaninę metanu (90%) z innymi gazami palnymi i związkami niepalnymi, zaś jego skład w głównej mierze zależy od miejsca wydobycia oraz technologii zgazowania. Gaz ziemny należy do najbardziej ekologicznych paliw. Z wyników przeprowadzonych badań naukowych wynika, że emisja spalania dwutlenku węgla w przypadku spalania gazu jest niższa o około 50 – 60 procent w stosunku do węgla oraz 30 procent w stosunku do ropy. W trakcie wydobycia i transportu gazu ziemnego rygorystycznie przestrzegane są wszystkie zasady ochrony środowiska. Błękitne paliwo nie wymaga również procesu oczyszczania spalin z pyłów, tlenków azotu i siarki. Zawartość metanu sprawia natomiast, że w procesie spalania nie tworzą się duże ilości dwutlenku węgla (CO2), szkodliwe pyły czy stałe odpady. Dodatkowo jakość gazu ziemnego, który jest dostarczany do finalnego odbiorcy określają przepisy powszechnie obowiązującego prawa:
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 2 lipca 2010 roku w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego w Polsce
- oraz Polska Norma (PN – C – 04750).
Gaz ziemny w gospodarstwie domowym
Dzięki wysokiej kaloryczności gaz ziemny wykorzystywany jest przede wszystkim jako surowiec energetyczny w gospodarstwach domowych oraz w przemyśle chemicznym. Dostarczany przez cały rok bezpośrednio do domów i mieszkań służy głównie do ogrzewania budynków, podgrzewania wody użytkowej oraz przygotowywania ciepłych posiłków. Nie wymaga dodatkowych pomieszczeń do magazynowania, a nowoczesne kotły grzewcze zajmują niewiele miejsca. Odbiorca ma możliwość pełnej kontroli ilości zużywanego gazu ziemnego oraz dostosowania jej do indywidualnych potrzeb oraz temperatury, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Błękitne paliwo oznacza również stosunkowo niższe koszty ogrzewania, których wysokość zależy przede wszystkim o rodzaju wybranego kotła grzewczego.
Nowoczesne kotły grzewcze
Kotły grzewcze zasilane gazem to proste w obsłudze, funkcjonalne, wygodne, ekonomiczne oraz przyjazne dla środowiska naturalnego urządzenia grzewcze. Nie wymagają praktycznie żadnej obsługi. Wystarczy bowiem zaprogramować temperaturę dostosowaną do własnych potrzeb, co dodatkowo umożliwia kontrolę nad zużyciem gazu i…wysokością rachunków za ogrzewanie. Wykorzystanie nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań sprawia, że są niezawodne, bezawaryjne i łatwe w konserwacji. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje gazowych kotłów grzewczych:
- tradycyjne – z zamkniętą lub otwartą komorą spalania (średni koszt zakupu to pięć tysięcy złotych, a wytworzenie 1kWh energii to około dwadzieścia pięć groszy);
- kondensacyjne – idealne dla większych domów jednorodzinnych (ceny zakupu wahają się w granicach od trzech do nawet dwudziestu pięciu tysięcy złotych, a wytworzenie 1kWh energii to około dwadzieścia groszy)
- i pulsacyjne (koszty inwestycyjne wynoszą piętnaście tysięcy złotych, a wytworzenie 1kWh energii to około piętnastu groszy).
Idealny kocioł grzewczy
Przy zakupie kotła grzewczego zasilanego gazem szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na:
- atesty i certyfikaty (np. oznaczenie CE) gwarantujące bezpieczeństwo i komfort użytkowania
- moc grzewczą;
- koszty ogrzewania;
- wydajność urządzenia;
- sposób sterowania urządzeniem(regulacja powinna być prosta w obsłudze).
Kocioł gazowy dodatkowo musi być zabezpieczony w odpowiedni sposób, a następnie regularnie serwisowany. Zawsze warto inwestować w produkt znanej i renomowanej marki (np. Junkers).
Obecnie na rynku istnieje wiele ciekawych i atrakcyjnych cenowo rozwiązań, dzięki czemu każdy właściciel może dostosować sposób ogrzewania do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.