Idzie wiosna! Kiedy zmienić opony zimowe na letnie?

Wiosna to pora roku, której przyjścia wielu z nas wyczekuje z niecierpliwością. Słoneczne, cieplejsze dni, dłuższe wieczory, kwitnące drzewa i kwiaty, to coś, co napawa nas chęcią do życia. Wiosna to także czas, gdy następuje w naszym życiu wiele zmian. Robimy wiosenne porządki, zmieniamy w szafie odzież zimową na wiosenną i letnią, a dla kierowców to czas zmiany opon z zimowych na letnie. No właśnie, kiedy właściwie należałoby to zrobić? I dlaczego nie powinno się w okresie wiosenno-letnim jeździć na oponach zimowych?

Opony letnie i zimowe – jaka jest różnica?

Zgodnie z opiniami ekspertów zmiana opon z zimowych na letnie jest bardzo ważna. O ile nikogo z nas nie trzeba przekonywać, jak ważna jest zmiana opon letnich na zimowe, o tyle niektórzy zastanawiają się, jakie znaczenie ma to w odwrotnej sytuacji. Wiosną i latem nawierzchnie dróg są raczej suche, z dobrą przyczepnością. Czy więc opony zimowe nie mogłyby być w gruncie rzeczy całoroczne? Nie do końca. Opony letnie i zimowe różnią się między sobą budową oraz konstrukcją bieżnika. Są wykonywane z różnych typów mieszanek, dostosowujących się do warunków pogodowych, od których bezpośrednio zależy przyczepność kół do nawierzchni.

Tworzywo wykorzystywane do produkcji opon letnich ma najlepszą przyczepność i osiągi w temperaturze dodatniej, powyżej 7 stopni Celsjusza. Gdy temperatura spada, opony letnie twardnieją i tracą swoje właściwości. W przypadku opon zimowych sytuacja wygląda podobnie. Idealnie nadają się do jazdy poniżej 7 stopni Celsjusza. Gdy temperatura rośnie, opony ulegają nagrzaniu, tracą przyczepność i w gruncie rzeczy nie są odpowiednie ani na suchą, ani na mokrą nawierzchnię. Poza tym pod wpływem wyższych temperatur w oponach zimowych znacznie szybciej zużywa się bieżnik. I to jest główny powód, dla którego należy zmieniać opony z zimowych na letnie.

Idzie wiosna! Kiedy zmienić opony zimowe na letnie?

Nie bez znaczenia jest także rodzaj bieżnika, który jest inny w oponie letniej, a inny zimowej. Opony letnie mają znacznie płytszy bieżnik, co zapewnia lepszą przyczepność na suchej jezdni i krótszą drogę hamowania. Ma to ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze. Z kolei specjalne nacięcia na gumie stworzono z myślą o jeździe na mokrej nawierzchni, by dobrze odprowadzać wodę. Zmiana opon z zimowych na letnie, i odwrotnie, nie jest więc tylko marketingową zagrywką producentów opon, którzy mogą w ten sposób więcej zarobić. To ważny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze, zarówno swojego, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Kiedy zmienić opony zimowe na letnie?

Na powyższe pytanie po części już odpowiedzieliśmy. Opony należy zmieniać wtedy, gdy temperatura powoduje, że właściwości tworzywa, z jakiego powstały, zostaną osłabione. Zakłada się, że powinno to nastąpić w momencie, gdy temperatura na zewnątrz osiąga powyżej 7 stopni. Musimy tutaj kierować się rozeznaniem, gdyż często pierwsze dni wiosny są dość ciepłe, ale w nocy temperatura spada nieraz do zera. Trzeba się więc zastanowić, czy nagły wzrost temperatury będzie trwały, czy też pojawią się jeszcze wahania. Najlepiej wziąć pod uwagę średnią dobową temperaturę. Gdy ta wynosi powyżej 7 stopni Celsjusza i trwa to już jakiś czas, możemy zmienić opony zimowe na letnie.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły