jabłka przepisy

Jabłka: klęska urodzaju?

Nigdy nie mogę pojąć jak to możliwe, że w naszym pięknym kraju jest kłopot z zagospodarowaniem jabłek. Co roku to samo – klęska urodzaju! Jabłka sprzedawane są po kosztach, poniżej złotówki za kilogram. Rok temu pewna agencja rządowa podpisała umowy ze szkołami i rozdawano jabłka dzieciom za darmo. Chwalebny to gest, ale tony jabłek najpierw wzbudziły entuzjazm, a potem… gniły składowane na szkolnych stołówkach, bo nikt nie chciał ich już jeść.

Jabłka… Ileż odmian można znaleźć w polskich sklepach: od szarej renety, przez złotą, po antonówkę. Te nasze lokalne specjały naprawdę różnią się między sobą smakiem i znajdują zastosowanie w kuchni na wiele sposobów.

Co można wyczarować z jabłek jesienią?

 

placki z jabłkami

Klasyk, czyli racuchy z jabłkami. Smaczne i sycące danie na szybki obiad albo leniwe śniadanie. Dobrze zrezygnować ze zwykłej mąki pszennej na rzecz orkiszowej, albo na rzecz mieszanki mąk: orkiszowa plus gryczana plus kukurydziana. Takie racuchy dobrze przygotować na patelni z odrobiną tłuszczu – nie, żeby pływały w oleju. I zamiast posypywać je potem białym cukrem pudrem, można od razu do pieczenia dodać ciemny nierafinowany cukier trzcinowy i odrobinę cynamonu. Czujecie ten zapach…?

ciasto z jabłkami

Klasy numer dwa, czyli szarlotka. Każde gospodarstwo domowe ma swój tajny przepis na rzeczoną: na cieście kruchym albo ucieranym; na biszkopcie albo pod białkową pierzynką. Jedni jabłka kroją na ćwiartki, inni trą na tarce z grubymi okami. Ważne, że jabłek było w szarlotce więcej, niż okładziny. A podać ją można z lodami, bitą śmietaną albo płatkami migdałów. Na ciepło i na zimno. I z kawą. I… dogadzajcie sobie sami.

sok z jabłek

Klasyk numer trzy, czyli sok jabłkowy. No po cóż kupować ten w kartonie, jak wystarczy zdjąć z pawlacza sokowirówkę i przygotować pyszny, gęsty, aromatyczny sok z jabłek. To witaminowa bomba wprost stworzona do poprawiania perystaltyki jelit. Jeśli choć raz porównacie smak i konsystencję soku z kartonu z tym domowym, raczej nie wrócicie do starych zwyczajów żywieniowych.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły