faktoring w firmie

Jak działa faktoring i dlaczego Twoja firma powinna się nim zainteresować?

Faktoring to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej przedsiębiorców. W jaki sposób działa? Dlaczego warto zdecydować się na korzystanie z faktoringu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Co to jest faktoring?

Faktoring to jak wspomniano we wstępie forma finansowania, która szybko zyskuje na popularności. W praktyce polega na przejęciu przez faktora (firmę faktoringową) wierzytelności wynikających z wystawionych faktur. Umowa faktoringu jest więc zawierana przez dwie strony, a mianowicie faktora oraz faktoranta, którym jest przedsiębiorca. Na jej podstawie uzyskuje on od faktora należność wynikającą z faktur wystawionych kontrahentom, którzy spłacają ją wówczas na rzecz firmy faktoringowej. W tym miejscu warto podkreślić, że istnieją różne typy faktoringu, a najczęściej stosowana klasyfikacja odnosi się do ewentualnego przejęcia ryzyka niewypłacalności kontrahenta. W ten sposób wyróżnić można faktoring pełny oraz niepełny. Dużą popularnością cieszy się obecnie natomiast faktoring online, z którego można korzystać bez wychodzenia z domu. Usługa jest dostępna pod linkiem: https://pragmago.pl/faktoring-online/.

Zalety faktoringu

Do szybko rosnącej popularności faktoringu przyczyniają się przede wszystkim jego zalety. Wymienić wśród nich należy między innymi:

  • poprawę płynności finansowej oraz usuwanie zatorów płatniczych, co wynika z faktu, że faktoring umożliwia błyskawiczne odzyskanie należności wynikających z faktur wystawionych kontrahentom;
  • minimum formalności, ponieważ korzystanie z faktoringu nie wymaga przedstawiania wielu dokumentów, czy badania zdolności kredytowej. Istotne jest także to, że z usługi można skorzystać również online;
  • dostępność, co wynika z faktu, że faktoring jest usługą dedykowaną nie tylko dla dużych przedsiębiorstw, ale również podmiotów z sektora MŚP oraz mikrofirm;
  • brak obciążania zdolności kredytowej, co w efekcie powoduje, że faktoring pozwala korzystać jednocześnie z innych form finansowania.

Dlaczego warto skorzystać z faktoringu?

Jak już wspomniano faktoring jest usługą dedykowaną zarówno dla dużych, jak i małych firm. Dlaczego warto z niej skorzystać? Przede wszystkim dlatego, że faktoring pozwala błyskawicznie odzyskać środki z faktur wystawionych kontrahentom, co pozytywnie wpływa na zdolność kredytową oraz eliminuje ryzyko zatorów płatniczych. Istotne jest także to, że środki pozyskane dzięki faktoringowi można przeznaczyć na dowolny cel, a co za tym idzie mogą one zarówno pokryć koszty bieżącej działalności, jak i sfinansować inwestycje. Argumentem przemawiającym za skorzystaniem z faktoringu jest również dostępność, ponieważ finansowanie oferowane jest również firmom, które są krótko obecne na rynku, a co za tym idzie nie mogą liczyć na kredyt.

Podsumowując należy stwierdzić, że faktoring to forma finansowania, która jest nie tylko łatwo dostępna, ale pozwala również szybko uzyskać środki zamrożone w fakturach. W związku z tym korzystanie z niej jest polecane wszystkim firmom wystawiającym faktury z odroczonym terminem płatności.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły