lowienie karpia zima

Jak łowić karpie zimą?

Zimowe połowy większości osób nieco mniej zainteresowanych wędkarstwem najczęściej kojarzą się z korzystaniem ze świdrów oraz wędkowaniem spod lodu połączonym z długotrwałym siedzeniem na zamarzniętej tafli. Okazuje się jednak, że na połów można udać się także wówczas, gdy na powierzchni wody nie pojawi się lód. Co więcej, mimo panujących chłodów, między początkiem listopada a końcem marca z powodzeniem można zasadzić się na karpia.

Co trzeba pamiętać o temperaturze wody i aktywności ryb zimą?

Zima to okres, w którym woda ulega znacznemu wychłodzeniu, a aktywność ryb w dużym stopniu ulega ograniczeniu. Utrata ciepła zarówno w przypadku wody płynącej, jak i stojącej zachodzi najszybciej w strefie przypowierzchniowej. Na większych głębokościach będzie ona sporo cieplejsza. W czasie między listopadem a marcem, gdy mrozy nie są zbyt silne, a na zewnątrz panują umiarkowanie niskie temperatury sięgające od około –3 do +5 stopni na głębszych łowiskach, sięgających 5–7 metrów pod wodą może utrzymywać się nawet między 4 a 7 stopni, co pozwala rybom na podejmowanie żerowania, choć zwykle w dość ograniczonym zakresie. Warunki takie sprawiają, że korzystając z odpowiedniego sprzętu i właściwie dobranej zanęty na karpia można liczyć na całkiem udany połów. Wielu doświadczonych wędkarzy twierdzi nawet, że w wielu przypadkach o sukces może być o wiele łatwiej niż latem.

Co będzie potrzebne do zimowych połowów karpia?

Strategia łowienia karpia zimą nie różni się znacząco od tej, jaką stosuje się w cieplejszych miesiącach, choć nie obejdzie się bez wprowadzenia pewnych zmian. Dotyczą one przede wszystkim zanęty oraz przynęty. Ponieważ zimą żerowanie oznacza dla ryb większą stratę energii, z zasady wybierają one raczej pokarm białkowy. Najlepsze rezultaty przyniesie więc korzystanie z zanęt o intensywnym zapachu np. kryla czy kraba, dobrym pomysłem będzie też skorzystania z boostera, który silnie wzmocni oryginalny aromat. Ze względu na to, że ryby przebywają na sporej głębokości, potrzebna będzie zanęta tonąca albo przystosowana do podawania z haczyka.

Szeroki wybór zanęty i przynęty dla entuzjastów wędkarstwa karpiowego można znaleźć w sklepie internetowym firmy RK Baits. Oferuje ona kulki proteinowe pływające, tonące i haczykowe, a także boostery i pellet wędkarski.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły