malowanie wnetrz

Jak prawidłowo aplikować farbę przy malowaniu wnętrz mieszkalnych?

Malowanie ścian i sufitów we wnętrzach mieszkalnych wymaga nieco wprawy. Aby osiągnąć estetyczny i trwały efekt, należy nie tylko wybrać odpowiedni rodzaj farby, ale również prawidłowo aplikować kolejne jej warstwy. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę podczas malowania wnętrz oraz jak najlepiej zaplanować prace malarskie.

Co jest potrzebne do samodzielnego malowania wnętrz?

Malowanie ścian wewnętrznych oraz sufitów jest stosunkowo prostym zadaniem. Potrzeba jednak nieco wprawy i wiedzy, aby efekt był zadowalający. Chcąc uzyskać gładkie, jednolite powierzchnie trzeba wyposażyć się w odpowiednie narzędzia i akcesoria do malowania. Do najbardziej niezbędnych narzędzi należą kuweta, wałek wraz z kijem oraz pędzle różnej wielkości, pozwalające dotrzeć we wszystkie zakamarki.

Przed przystąpieniem do malowania koniecznie trzeba zabezpieczyć przed zabrudzeniem okna, drzwi, podłogi, meble, kaloryfery, kontakty oraz włączniki światła. Jak doradza producent materiałów budowlanych Sempre: do przykrycia mebli doskonale nadaje się folia malarska. Można jej użyć również do zabezpieczenia okien i drzwi, przyklejając ją za pomocą taśmy maskującej. Podłogi osłonić można folią lub kartonami. Taśma maskująca świetnie sprawdzi się także do zakrycia kontaktów czy włączników światła.

Jak poprawnie malować wnętrza?

Prawidłowy dobór farby do potrzeb jest kluczowy dla efektu końcowego. Rodzaj farby wewnętrznej musi być dopasowany do rodzaju podłoża i charakteru pomieszczenia. Przyjazne dla środowiska farby akrylowe dobrze sprawdzają się na różnych podłożach. Jednak – podobnie jak farb winylowych – należy unikać ich w miejscach o zwiększonej wilgotności. W takich pomieszczeniach jak kuchnia i łazienka lepiej stosować farby lateksowe.

Po wybraniu farby oraz zabezpieczeniu wnętrza, można przystąpić do malowania. Malując ściany warto zaczynać od miejsc trudno dostępnych, takich jak narożniki. Najłatwiej rozprowadzić farbę za pomocą pędzla. Dotrze on wszędzie tam, gdzie wałek nie da rady – w miejsca styku dwóch ścian, ściany i sufitu czy ściany i podłogi. Następnie za pomocą wałka można pomalować pozostałą powierzchnię. Kolejne pociągnięcia powinny częściowo pokrywać się ze sobą, co pozwoli na otrzymanie jednolitej, spójnej powierzchni. Trzeba unikać nabierania zarówno zbyt dużej, jak i zbyt małej ilości farby na wałek. Pierwsza sytuacja grozi powstaniem nierówności na powierzchni ściany, druga zaś prześwitów i odpryśnięć.

Kolejną ważną zasadą prawidłowego malowania wnętrz jest przestrzeganie długości przerw pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw farby. Czas schnięcia poszczególnych preparatów może różnić się między sobą i wynosić od 2 do 4 godzin.Dobrze rozprowadzona farba to połowa sukcesu. Estetyczne i trwałe powłoki malarskie wymagają stosowania wysokiej jakości farby. Wybierając farbę do wnętrz, warto zwrócić uwagę na takie cechy jak odporność na szorowanie i zmywalność. Dzięki temu efekt osiągnięty po malowaniu będzie cieszył dłużej!

Polecane w serwisie

Popularne artykuły