ozonowanie wnetrz

Jak przebiega ozonowanie wnętrz?

Ozonowanie to coraz częściej stosowana metoda dezynfekcji pomieszczeń, która pozwala pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów, a także redukuje nieprzyjemne zapachy. Zanim będziemy mogli cieszyć się czystym i świeżym powietrzem w pomieszczeniach, trzeba dowiedzieć się więcej na temat sposobu działania ozonatora oraz jego bezpiecznego stosowania. Jak przebiega ozonowanie wnętrz? O czym trzeba pamiętać? Podpowiadamy.

Na czym polega ozonowanie?

Ozonowanie to jedna z najskuteczniejszych metod dezynfekcji, która nie wymaga stosowania szkodliwych środków chemicznych. Środkiem dezynfekującym jest w tym przypadku ozon, który jest naturalnie występującym w naturze gazem. Ozonowanie znajduje zastosowanie w budynkach mieszkalnych, budynkach użyteczności publicznej, a także jest jedną z usług, świadczonych np. przez firmy remontowo-budowlane i firmy sprzątające. W celu ozonowania pomieszczeń stosowane są specjalne urządzenia, które wytwarzają ozon, czyli generatory ozonu, które oferuje np. polska firma Klimawent. Ozon miesza się z powietrzem, skutecznie redukując m.in. wirusy i bakterie, a także uciążliwe, nieprzyjemne zapachy.

Ozonowanie wnętrz – krok po kroku

Zanim zostanie rozpoczęte ozonowanie pomieszczenia, konieczny jest wybór ozonatora, którego moc przerobowa jest dostosowana do jego kubatury. Dzięki temu zyskamy pewność, że ozonowanie będzie skuteczne. Ozonowanie można wykonać samodzielnie lub zlecić je specjalistom. W jednym i drugim przypadku trzeba przestrzegać takich samych zasad bezpiecznego korzystania z generatora ozonu, bo ozon jest gazem podrażniającym m.in. drogi oddechowe.

Ważne! Ozonowanie przeprowadza się w pomieszczeniach, w których nie znajdują się ludzie, zwierzęta i żywe rośliny. Warto wiedzieć, że ozon może zniszczyć przedmioty wykonane z gumy. Po odpowiednim przygotowaniu pomieszczenia i opuszczeniu go przez ludzi można rozpocząć ozonowanie. Generator ozonu powinien być ustawiony w centralnym miejscu pomieszczenia, aby gaz równomiernie się rozchodził. Nie należy rozpoczynać użytkowania pomieszczenia zaraz po zakończeniu ozonowania – wcześniej trzeba wywietrzyć pomieszczenie. Najlepiej korzystać z ozonatora, który za pomocą diody zasygnalizuje, że poziom ozonu w pomieszczeniu spadł do wartości bezpiecznej dla człowieka.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły