Szczególnie zimowa aura nie zachęca motocyklistów, właścicieli kabrioletów i oldtimerów do regularnych przejażdżek. Żeby sezon wiosenny rozpocząć bez problemów z zapłonem, warto zadbać o sposób przechowywania akumulatora samochodowego i jego pielęgnację. Wpłynie to korzystnie na stan naładowania i żywotność baterii. Co wziąć pod uwagę przechowując nieużywany akumulator?
Gdzie najlepiej przechować akumulator?
Nieoptymalne warunki przechowywania, szczególnie jeśli trwają długo, mogą doprowadzić do głębokiego rozładowania i nieodwracalnego uszkodzenia akumulatora. To dlatego tak ważne jest, gdzie i w jakiej temperaturze przechowywane jest urządzenie. Jeśli w garażu lub warsztacie panują odpowiednie warunki, nie trzeba go wymontowywać i przenosić, nawet jeśli pojazd będzie tam długo stał.
O miejscu przechowywania decyduje odpowiednia temperatura. Najlepiej, kiedy jest sucho i chłodno, optymalnie około 15°C. W wysokich temperaturach szybciej rozwija się korozja i zasiarczenie. Oba te czynniki skracają żywotność akumulatorów samochodowych. Wilgoć wpływa na stan naładowania, ponieważ między biegunami powstają prądy upływowe. Najbardziej nadaje się suche pomieszczenie w domu, w którym panuje stała temperatura.
Czy nieużywany akumulator może zardzewieć?
Podobnie jak karoseria, również akumulator samochodowy jest narażony na korozję. Obecność rdzy ma negatywny wpływ na żywotność baterii, dlatego wszelkie jej ślady trzeba usunąć. Najlepiej nadaje się do tego twarda szczotka oraz pasta z wody z sodą oczyszczoną. Następnie narażone na działanie rdzy elementy warto posmarować. Szkodliwe dla akumulatora jest wystawienie na działanie promieni słonecznych, należy trzymać go w osłoniętym miejscu lub okryć.
Czy nieużywany akumulator trzeba regularnie ładować?
Żeby uniknąć całkowitego rozładowania, należy utrzymywać napięcie podtrzymujące. Warto sprawdzać to, co około dwa miesiące. Specjaliści z hurtowni motoryzacyjnej S-auto zalecają swoim klientom ładowanie, jeśli napięcie spadnie poniżej 12,5 V. Całkowite rozładowanie najczęściej skutkuje trwałym obniżeniem pojemności i w rezultacie koniecznością zakupu nowego akumulatora. To dlatego w pomieszczeniu, w którym bateria jest przechowywana, musi być dostęp do gniazdka elektrycznego. Zaleca się posiadanie miernika.