adwokat

Jak przygotować się do wizyty u adwokata?

Kancelarie adwokackie mają bardzo szeroki zakres usług. Zajmują się m.in. sprawami związanymi z prawem cywilnym, pracy, rodzinnym czy karnym. Każde postępowanie przebiega inaczej, jednak przygotowanie na pierwszą wizytę odbywa się podobnie. Jak przygotować się na spotkanie z adwokatem? Co zabrać ze sobą do kancelarii? Co jeszcze warto wiedzieć o pierwszej wizycie u adwokata?

Przygotowanie do spotkania z adwokatem

Przed spotkanie z adwokatem postaraj się przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów sprawy, z którą się udajesz. Jeśli jest ona skomplikowana, warto sporządzić własne notatki. Możesz uporządkować wydarzenia chronologicznie lub  zanotować  daty i fakty, aby nie umknęły Ci w trakcie rozmowy z adwokatem. Warto także przemyśleć swoje żądania i stanowisko, które chcesz objąć. Jeśli jednak potrzebujesz w tym pomocy, możesz liczyć oczywiście na pomoc prawnika. Przed spotkaniem z adwokatem warto zapisać sobie wszystkie pytanie, które do niego masz.

Co zabrać ze sobą na spotkanie z adwokatem?

To, co trzeba zabrać ze sobą na spotkanie z prawnikiem zależy od sprawy, z jaką do niego się udajemy. Np. jeśli chcesz wytoczyć sprawę o rozwód, adwokat będzie potrzebował aktu małżeństwa. Jeśli natomiast udajesz się po poradę np. do Kancelarii adwokackiej z Katowic i Chorzowa w celu uzyskania alimentów potrzebne będą m.in. akty urodzenia dzieci, czy zaświadczenie o zarobkach. Każda sprawa będzie wymagała innych dowodów i dokumentów. Jeśli nie wiesz, co ze sobą zabrać, weź wszystko, co wydaje Ci się przydatne, a adwokat sam wybierze to, co może mu się przydać.

Ile kosztuje wizyta u adwokata i ile trwa?

Wszystko zależy od skomplikowania sprawy. Zazwyczaj pierwsze spotkanie z adwokatem, który będzie Cię reprezentował w danej sprawie, trwa ok. godzinę. To wystarczająco dużo czasu, aby zapoznał się on z Twoją sytuacją i obejrzał dowody, które przyniosłeś ze sobą. Jeśli sprawa jest skomplikowana prawdopodobnie, potrzebne będzie kolejne spotkanie, na którym omówicie kolejne kwestie. Jeśli chodzi o cenę wizyty u adwokata, ta zależna jest od sprawy. Z kancelarią adwokacką rozliczysz się dopiero po zakończeniu postępowania. Możesz natomiast zapytać, ile wstępnie będzie Cię to kosztowało. Natomiast pojedyncza wizyta u adwokata w celu uzyskania porady kosztuje ok. 200-300 zł.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły