Jak ułożyć kostkę brukową? Te porady warto znać!

Jak ułożyć kostkę brukową

Fot. PixaBay

Nasz dom czy firma powinny prezentować się jak najlepiej i to już od samego wejścia. Dlatego dobrze wiedzieć, jak ułożyć kostkę brukową na chodniku czy podjeździe, bo wbrew pozorom, nie jest to takie łatwe zadanie, jak można by podejrzewać. W końcu wymaga też trochę praktyki, ale dobrze znać kilka podstawowych zasad, którymi warto się kierować, kiedy zabieramy się do pracy samodzielnie, a nie zlecamy wykonanie zadania zewnętrznej firmie.

Jedną z podstawowych zalet kostki brukowej jest to, że jej wytrzymałość nie ma sobie równych. Szczególnie wtedy, kiedy weźmie się pod uwagę warunki atmosferyczne, które jak dobrze wiadomo, potrafią być wielce niesprzyjające. Korzystanie z tego budulca sprawia, że na długie lata można zapomnieć o wymianie podłoża, o ile oczywiście będzie się o nie odpowiednio dbało. Do tego dochodzi też to, że kostka brukowa jest wyjątkowo odporna na ścieranie, więc idealnie nadaje się do miejsc, gdzie występuje duży ruch (np. chodniki czy podjazdy pod garaż).

Jak ułożyć kostkę brukową?

Zanim dowiemy się, jak ułożyć kostkę brukową, warto wiedzieć, jakiej grubości powinna ona być. Jeżeli będziemy układać ją pod domem, to wystarczy żeby miała grubość 6 cm. Dla cięższych pojazdów (powyżej 3.5 tony) oraz duże obciążenia ruchem pieszym, powinna mieć przynajmniej 8 lub 10 cm. Kolejnym elementem będzie przygotowanie podłoża, czyli tak zwane korytowanie oraz profilowanie. Dobrze mieć do tego minikoparkę, bo sam wykop powinien mieć od 25 do 50 cm głębokości (krawężniki plus 10 cm) w zależności od przeznaczenia.

Jak ułożyć kostkę brukową?

Fot. PixaBay

Następnym krokiem będzie wyłożenie podbudowy, czyli warstwy zapewniającej odpowiednie podłoże pod kostkę. Tutaj najpopularniejszym budulcem jest żwir, grys czy tłuczeń. Podbudowa powinna mieć około 20 cm grubości (dla pojazdów nawet do 40 cm). Kolejnym elementem będzie ułożenie krawężników oraz posypanie wszystkiego drobnym kruszywem (najczęściej piasek, grubość wysypki od 3 do 5 cm). Potem zostaje już tylko układanie kostki według wybranego wzoru, ale należy pamiętać, żeby zostawić między kolejnymi kostkami odrobinę przestrzeni do późniejszego spoinowania (też zazwyczaj piasek). Ostatnim krokiem będzie ubijanie całości. Więcej porad o tym, jak ułożyć kostkę brukową, znajdziecie TUTAJ.

Dodaj komentarz