stomatolog dzieciecy

Jakie cechy powinien mieć dobry stomatolog dziecięcy?

Regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym to dla wielu osób stresująca konieczność. Mając małe dziecko trzeba jednak pamiętać o tym, że regularne sprawdzanie stanu jamy ustnej jest bardzo ważne, żeby zapobiec później powstawaniu różnych nieprzyjemnych problemów. Ważne, żeby też dziecko od małego było przyzwyczajane do odbywania wizyt u dentysty. Dużym ułatwieniem będzie wybranie dla niego odpowiedniego specjalisty, czyli stomatologa dziecięcego, który będzie umiał nawiązać z dzieckiem dobry kontakt. Jak to zrobić?

Znaczenie pierwszej wizyty z dzieckiem w gabinecie

Duże znaczenie dla pozytywnego podejścia naszego dziecka do wizyt w gabinecie stomatologicznym na pewno będzie miała pierwsza wizyta u dentysty. Z tego względu warto jest najpierw samemu trochę popracować nad tym, żeby wybrać odpowiedni gabinet i odpowiedniego specjalistę. Jeżeli uda nam się znaleźć np. dobrego dentystę dziecięcego w Katowicach, wówczas wszystkie kolejne wizyty z dzieckiem nie powinny się dla nas wiązać z tak samo z dużym stresem, jak na początku. Dziecko musi się trochę przyzwyczaić do dentysty i do fotela stomatologicznego, jednak jeżeli dentysta będzie umiał nawiązać z nim pozytywny kontakt, wszystko powinno przebiec tak jak należy.

Przed odbyciem pierwszej wizyty z dzieckiem w gabinecie stomatologicznym, żeby mu nieco ułatwić zmierzenie się z nową dla niego sytuacją, rodzic powinien dziecko dobrze do takiej wizyty przygotować. Koniecznie musi mu wytłumaczyć, jakie jest znaczenie regularnego sprawdzania stanu jamy ustnej i dlaczego dziecko powinno spokojnie podchodzić do wszystkich wykonywanych przez dentystę w trakcie wizyty działań.

Cechy dobrego dentysty dziecięcego

Jeżeli udało nam się już wybrać odpowiedni gabinet stomatologii dziecięcej, teraz naszym zadaniem jest wybranie odpowiedniego dentysty dziecięcego. Powinien się charakteryzować kilkoma istotnymi cechami. Więcej na ten temat opowiedział nam nasz rozmówca, stomatolog dziecięcy z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach:

Wybrany stomatolog dziecięcy na pewno powinien być doświadczonym specjalistą, który zawsze będzie potrafił sobie sprawnie poradzić z napotkanymi u pacjenta problemami w jamie ustnej. Koniecznie musi też potrafić nawiązać dobry kontakt ze swoimi małymi pacjentami. Nie może wykazywać niecierpliwości, tylko powinien potrafić i chcieć tłumaczyć siedzącemu na jego fotelu stomatologicznym dziecku wszystkie wykonywane czynności. Podstawową zasadą przeprowadzania badań jamy ustnej u dzieci jest niedopuszczanie do zaskakiwania dziecka jakimiś nieprzyjemnymi doświadczeniami czy bólem.

Przed wykonaniem nawet najprostszych czynności, dentysta dziecięcy powinien dokładnie opisać swojemu małemu pacjentowi, co dokładnie za chwilę będzie robił i z czym może się to dla niego wiązać. Na każdym etapie badania powinien być też uśmiechnięty, żeby nie zarażać dziecka negatywnymi emocjami.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły