Praca opiekuna osoby starszej nie należy do najprostszych. Poza wysokim poczuciem odpowiedzialności niezbędne są również szerokie kompetencje, np. znajomość zasad przygotowywania posiłków czy utrzymania higieny seniora. Na co dzień bardzo mogą przydać się również różnego rodzaju umiejętności dodatkowe, dzięki którym życie i opiekuna, i podopiecznego stanie się znacznie łatwiejsze.
Prowadzenie samochodu
Posiadanie prawa jazdy to w dzisiejszych czasach już nie przywilej, ale właściwie standard. W wielu zawodach jest ono wręcz wymagane do podjęcia pracy. W przypadku zawodu opiekunki umiejętność prowadzenia samochodu jest dodatkową kwalifikacją, która potrafi znacznie podnieść szanse na zdobycie zatrudnienia. Dlaczego? Ponieważ opiekunka, która posiada aktywne prawo jazdy jest w znacznie większym stopniu samodzielna, mniej zależna od pomocy rodziny seniora. Wystarczy udostępnić jej samochód, a sama będzie w stanie zrobić większe zakupy czy zawieźć seniora na badania lekarskie. Jest to szczególnie istotne w przypadku mniejszych miejscowości, gdzie system komunikacji miejskiej jest raczej słabo rozwinięty, a odległości, jakie trzeba pokonać by załatwić różne sprawy – znacznie większe niż w mieście.
Jak radzą specjaliści z agencji Prestige24h – jeśli posiadasz aktywne prawo jazdy kategorii B, nie zapomnij wpisać go do swojego CV.
Pierwsza pomoc
Nie ma wątpliwości, że zaawansowany wiek oraz choroby w znacznym stopniu zwiększają ryzyko groźnych dla życia wydarzeń w życiu osób starszych. Wystarczy wyobrazić sobie, co się stanie z osobą starszą, która potknie się o krawędź dywanu i upadnie. Dla kogoś młodszego i zdrowszego taki wypadek skończy się w większości przypadków raczej niegroźnym urazem – senior zaś może doświadczyć poważnych złamań. Podobnych scenariuszy jest wiele, a w każdym z nich bardzo istotne jest prawidłowe, zdecydowane działanie opiekunki. Dlatego tak bardzo cenione są w branży osoby, które posiadają doświadczenie zawodowe związane z pomocą medyczną – np. pielęgniarki, ratowniczki medyczne – oraz te, które ukończyły profesjonalny kurs z pierwszej pomocy. Umiejętności zdobyte podczas kursu mają realne przełożenie na stan zdrowia podopiecznego.
Umiejętności techniczne
W każdym, nawet najbardziej zadbanym domu mogą zdarzać się mnie lub bardziej poważne usterki. Awaria oświetlenia czy baterii łazienkowej może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Dlatego warto, by opiekunka miała choćby minimum umiejętności technicznych, pozwalających poradzić sobie z typowymi problemami, np. przepaloną żarówką czy zapchanym odpływem w zlewie. Oczywiście należy pamiętać, że naprawa poważniejszych awarii nie leży w obowiązkach opiekunki i nie powinna się ona ich podejmować, szczególnie jeśli stanowią one zagrożenie dla jej zdrowia lub życia.
Język migowy
Podstawowymi sposobem komunikacji z osobami starszymi jest mowa werbalna. Dlatego od opiekunek wyjeżdżających do pracy do Niemiec wymagane jest, by znały język niemiecki w stopniu co najmniej komunikatywnym. Niemniej każda dodatkowa kwalifikacja językowa jest bardzo cenna i pozwala znacznie zwiększyć szanse na rynku pracy. Poza standardowymi językami bardzo przydatna może okazać się znajomość języka migowego, który jest w dużej mierze uniwersalny i pozwala łatwo komunikować się z seniorami cierpiącymi na problemy ze słuchem.
Animacja czasu wolnego
Zadanie opiekuna seniora polega nie tylko na zaspokajaniu podstawowych potrzeb fizjologicznych starszego podopiecznego. To również dbanie o jego dobrostan, zarówno w wymiarze zdrowia fizycznego i psychicznego. Osoby starsze i cierpiące na choroby ograniczające ich mobilność i samodzielność bardzo często doświadczają osamotnienia i zwykłej nudy, co w znacznym stopniu przekłada się na ich złe samopoczucie, zwiększa apatię i nawet może prowadzić do poważnych zaburzeń, takich jak starcza depresja. Brak aktywności umysłowej sprzyja również rozwojowi choroby Alzheimera i innych dolegliwości prowadzących do demencji. Ważnym elementem przeciwdziałania temu jest dostarczanie seniorowi bodźców i rozrywek, które pobudzają go intelektualnie i kreatywnie. Dlatego bardzo cenione są opiekunki, które potrafią aktywizować podopiecznych, wiedzą jak zachęcić ich do pewnego wysiłku umysłowego.
Znajomość zasad rehabilitacji
Ruch jest ważny dla utrzymania w dobrej kondycji właściwie wszystkich układów ludzkiego organizmu – od mięśniowego i kostnego, przez oddechowy i krążenia, kończąc na układzie nerwowym. Wraz ze starzeniem się organizmu wiele osób porzuca aktywność fizyczną, co prowadzi do przyspieszonego pogarszania się ich stanu zdrowia. Nawet osoby leżące potrzebują ruchu, który pozwoli pobudzić ich organizm i spowolnić postęp chorób. Właśnie dlatego znajomość podstaw rehabilitacji może być bardzo przydatna w codziennej pracy opiekunki.
Gotowanie
Przygotowywanie posiłków to jeden z głównych obowiązków seniora – aby sobie z nim poradzić nie trzeba dużych umiejętności, szczególnie że podopieczni bardzo często mają rozpisaną dietę, a niemiecka kuchnia nie jest bardzo skomplikowana. Niemniej rozwinięte umiejętności kulinarne z pewnością mogą przynieść sporą korzyść i znacznie poprawić opinię opiekunki u podopiecznego i jego rodziny. Jednocześnie należy pamiętać, że każdy posiłek powinien być przygotowany w ścisłej zgodności z zaleceniami lekarza, a wszelkie zmiany w diecie można wprowadzać wyłącznie po konsultacji z nim.
Jak widać, zawód opiekunki to nie tylko mycie, ubieranie i karmienie seniora, który samodzielnie nie jest w stanie zadbać o swoje potrzeby. W przypadku praktycznie każdego zlecenia mogą przydać się pewne dodatkowe umiejętności, które z jednej strony ułatwią opiekunce wykonywanie codziennych obowiązków, z drugiej zaś znacznie przyczynią się do poprawy stanu seniora. Z tego powodu warto wykorzystywać wolny czas na dokształcanie się i zdobywanie nowych kwalifikacji.