Co jeść na zaparcia?

Czy zaparć można się pozbyć raz na zawsze? Można, choć nie jest to łatwe. Jeśli chcesz powiedzieć stop zaparciom, zastosuj się do poniższych rad.

1. Jedz co najmniej pięć posiłków dziennie. Niech będą to posiłki małe, spożywane o stałych porach i bez pośpiechu. Byle co pochłaniane w biegu, przy otwartych drzwiach lodówki albo na kuchennym blacie zaburzy pracę układu pokarmowego i sprawi, że zaparcia staną się częstsze i cięższe.

2. Zrezygnuj z nadmiaru białego pieczywa, wysokoprzetworzonej żywności, czekolady, pokarmów wzdymających i dających uczucie przepełnienia. Postaw na świeże warzywa, owoce, chleb pełnoziarnisty, rozmaite kasze, ciemny ryż… Lista pokarmów ułatwiających trawienie jest długa, więc nie narzekaj, że zmiana diety równa się jej ograniczenie do kilku rodzajów pokarmów, tylko nurkuj w sieć i szukaj przepisów na dania smaczne i zdrowe.

w leczeniu zaparć pomocen są produkty pełnoziarniste

3. Gotuj sam, jak najrzadziej jedz poza domem. Nie dlatego, że ci żałujemy i zaganiamy cię do garów. Kiedy gotujesz sam, kontrolujesz ilość soli czy cukru dodawanych do potraw. Dbasz o to, żeby każde danie było wykonane z najlepszych składników. Dzielisz przyjemność jedzenia z domownikami albo przyjaciółmi. Wszystko to wpływa na komfort jedzenia, a więc i komfort trawienia.

4. Ruszaj się! Uprawiaj sport. Zrezygnuj z dojeżdżania samochodem nawet do osiedlowego sklepiku. Ćwicz regularnie i nie odmawiaj sobie wysiłku fizycznego pod byle pretekstem, np. złego samopoczucia. Wysiłek samopoczucie poprawia. Poprawia też pracę jelit.

aktywnośc fizyczna pomaga zawalczać zaparcia

5. Pij stosowną dla twojego wieku, wagi i płci oraz (nad/niedo)ciśnienia ilość wody. Uważaj z dosładzanymi sokami owocowymi. Jeśli herbata, to częściej ziołowa i zielona.

6. Nie stresuj się nadmiernie. Układ trawienny i wydalniczy prędko reaguje na nadmiar emocji i wrażeń. Keep calm and daj sobie odpocząć.

zaparcia a stres

7. Kiedy zajdzie potrzeba, sięgaj po preparaty farmaceutyczne i parafarmaceutyki, ale tylko te sprawdzone. Który wybrać? Pytaj w aptece, podpytuj przyjaciół. Nigdy nie kupuj w ciemno w Internecie czegoś, co gwarantuje cudowne uzdrowienie. Z zaparciami można i trzeba sobie radzić, ale nie należy przy tym narażac swojego zdrowia. Liczy się długotrwały efekt, a nie doraźna ulga. Przynajmniej nie zawsze…

Dodaj komentarz