kot

Jesienna opieka nad kotem

Pamiętacie o bezdomnych kotach? Jesień i zima to czas, w którym narażone są na chłód, głód oraz utratę zdrowia i życia w sposób szczególny. Można im pomóc, wystarczy tylko działać z rozmysłem.

#autumncat albo #jesiennykot to radosne oznaczenie fotki na Instagramie i dobrze, jeśli na tej fotce widać szczęśliwego, wypasionego koteła, śpiącego na kocu. Jednak bezdomne koty nie mogą liczyć na takie luksusy.

jak dbać o kota jesienią

Pamiętajcie:

  • koty są zwierzętami przywiązującymi się do miejsca; jeśli raz wystawicie dla nich miskę z karmą, będą wracały w to miejsce w poszukiwaniu jedzenia; nie bądźcie nieludzcy – jeśli zapadła decyzja, że dokarmiacie koty, róbcie to regularnie.
  • niska temperatura jest dla kotów zabójcza, otwórzcie piwniczne okna – niech mogą wejść i się ogrzać; jeśli w waszej okolicy są pustostany zasiedlone przez koty, tam właśnie urządźcie miejsce do karmienia i przy okazji legowiska; stare koce czy pudełka będą idealne
  • jeśli spotkacie kota chorego albo wycieńczonego i nie możecie zabrać go do domu, powiadomcie schronisko albo chociaż zawieźcie go do weterynarza; możecie też stworzyć mu dom tymczasowy i poprosić stosowną fundację o wszczęcie procedury adopcyjnej
  • jeśli ratujecie kocię niemowlę, takie zupełnie bezbronne, stosujcie się do pewnych zasad, o których poczytać możecie tutaj

drapak dla kota

Ale i nasz domowy pieszczoch potrzebuje w sezonie jesienno-zimowym specjalnego wsparcia. Przede wszystkim zapewnijmy im dobrej jakości karmę, gwarantującą stosowną ilość witamin i mikroelementów oraz piękne gęste futro. Latem koty chętniej polują i ich dieta jest bardziej zbilansowana, zimą poruszają się na trasie miska – kanapa i nie mają ochoty na włóczęgi.

Ciepłe legowisko to kolejna sprawa. Kot lubi wylegiwać się na kaloryferze albo na parapecie – połóżcie mu tam stary koc, pamiętając o tym, że koc ten najprawdopodobniej nie będzie się już nadawał do czego innego.

I jeszcze kuweta: wymieniajcie żwirek tak często jak to możliwe. Kiedy w mieszkaniu grzeją kaloryfery, kocie fetory mogą być naprawdę uciążliwe nie tylko dla nas – wrażliwy kot nie wejdzie do śmierdzącej kuwety i zacznie obsikiwać kąty.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły