miejski rower

Jeśli w miasto to tylko rowerem

W zatłoczonym mieście rower wciąż pozostaje najlepszym środkiem lokomocji. Samoobsługowe wypożyczalnie rowerów wyrastają jedna po drugiej – wystarczy wypożyczyć jednoślad i miasto staje przed nami otworem. Nie ma problemów z parkowaniem, krążeniem po mieście w poszukiwaniu najmniejszego bodaj kawałka chodnika, żeby tylko pozbyć się auta i nie zostawiać go na zakazie albo na horrendalnie drogim parkingu.

Rower daje swobodę ruchu, możliwość dotarcia tam, gdzie samochód nie dotrze. Zabytkowe dzielnice czy tereny zielone, na których toczy się życie towarzyskie – place miejskie, wały nad rzekami – możliwe są często do zdobycia tylko na piechotę albo rowerem. Jeśli uparcie decydujemy się na samochód, wiele atrakcji może nas ominąć.

rower miejski

Rower miejski jest lekki, wygodny i… pakowny. Posiada koszyk i bagażnik. Można więc zabrać ze sobą podręczny bagaż, można zrobić zakupy, można zabezpieczyć się na ewentualną zmianę pogody. Bez względu na to czy jesteśmy autochtonami podróżującymi na własnym bicyklu, czy turystami korzystającymi z pojazdu wypożyczonego, rower odda nam nieocenione usługi. Trzeba tylko pamiętać, by nawet w ruchu miejskim zakładać kask. Nierzadkie są przypadki kolizji na ścieżkach rowerowych, nie wspominając już o kolizjach z samochodami – kierowcy wciąż kosym okiem patrzą na rowerzystów na ulicy.

rower

Nie bez znaczenia jest też to, czy posiadamy dobre zabezpieczenie naszego roweru. Na bicykle miejskie są stosowne stojaki z zabezpieczeniem, o rower osobisty musimy zadbać… osobiście. Dobre zabezpieczenie to takie, które jest dla złodzieja zbyt kłopotliwe. Pytajcie o takie zabezpieczenia raczej w sklepach rowerowych niż w supermarketach.

Rower w mieście to przede wszystkim aktywna walka o jakość powietrza i zmniejszenie emisji szkodliwych spalin. Lato powinno należeć wyłącznie do komunikacji miejskiej i do rowerów. Do rowerowej aktywności warto także przyuczać najmłodszych – od siodełka na rowerze rodziców, przez własny trzykołowiec, rowerek biegowy, po „dorosły” rower na dwóch kołach. Latem miejskie ścieżki rowerowe pełne są pedałujących rodzin – to doskonała rozrywka na weekend, piękną pogodę, urlop – każdy leniwy dzień.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły