kalendarz pyleń aktualny

Kalendarz pyleń dla alergików

Alergolodzy są zdania, że jedną z przyczyn bardzo gwałtownych reakcji alergicznych na początku sezonu pylenia jest fakt, że te dwa-trzy miesiące, podczas których nic nie pyli, uznajemy za czas bez leków. Innymi słowy: na zimę odstawiamy leki antyhistaminowe oraz inne medykamenty zalecane przez naszego alergologa i przypominamy sobie o nich dopiero, kiedy w telewizji zaczynają się pojawiać pierwsze informacje o pyleniu drzew i traw. I to już jest zdecydowanie za późno. Kalendarz pyleń dla alergików dostępny jest w sieci przez okrągły rok i alergicy powinni doń zaglądać częściej.

W związku z faktem, że pory roku nam się nieco rozjechały i że sezon wegetacji znacznie się wydłużył, pylenie roślin może rozpocząć się znacznie wcześniej, niż przypuszczamy. A kiedy już się rozpocznie, w naszym organizmie powinno już być tak duże stężenie substancji czynnej zawartej w zażywanym przez nas leku na alergię, żeby mógł się on skutecznie bronić.

Nie czekaj na ostatnią chwilę

Jeśli wydaje nam się, że lek na alergię zadziała tak jak tego oczekujemy, kiedy zaczniemy go zażywać w dniu, w którym usłyszymy komunikat, że właśnie zaczęło pylić to, co nas uczula – jesteśmy w błędzie.

Korzystanie z nowoczesnych leków ma sens tylko wtedy, kiedy sprzęgniemy grafik z aktualnym kalendarzem pyleń. Jeśli widzimy, że za miesiąc zacznie pylić trawa lub drzewo odpowiedzialne u nas za katar sienny czy łzawienie oczu, nie czekamy na ostatnią chwilę – zaczynamy zażywać leki. Możemy sięgnąć po preparaty najnowszej generacji do kupienia bez recepty. Zawsze jednak warto „pokazać się” u swojego lekarza prowadzącego  w celu weryfikacji dotychczasowej dawki czy ewentualnej zmiany leków.

Alergia na pyłki to choroba, z którą trzeba się nauczyć współpracować. Nasze ciało z dużym wyprzedzeniem daje nam sygnały, że nadciąga sezon pylenia. Jeśli będziemy je umiejętnie odczytywać i szybko reagować, objawy uczulenia będą lżejsze i mniej gwałtowne. Wiem, że teraz myślicie o mikołajowych prezentach, a nie o sezonie pylenia, ale zróbcie sobie samym prezent i zajrzyjcie do kalendarza pyleń. Teraz.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły