pylenie drzew

Kalendarz pyleń

Bycie alergikiem to wyzwanie: jak zorganizować swoje życie tak, żeby alergia nie przeszkadzała normalnie funkcjonować. Niejeden alergik mógłby doktoryzować się ze swojego uczulenia – na bieżąco śledzi wszelkie doniesienia ze świata medycyny i ma w małym palcu kalendarz pyleń. Mógłby także zostać cyrkowcem: żongluje nazwami leków i konfiguracjami specyfików, które sprawiają, że może pracować, uprawiać sport i nie uginać się pod ciężarem swoich dolegliwości.

Zapoznanie się, a w właściwie nieustanne zapoznawanie się i aktualizowanie wiadomości, z kalendarzem pyleń to podstawa. W naszej strefie klimatycznej chyba tylko zima przynosi chwilową ulgę, pozostałe pory roku to nieustanne pylenie roślin.

co kiedy pyli

Jeśli uświadomimy sobie fakt, że wiele alergii to alergie krzyżowe, czyli takie w których podobne objawy występują po kontakcie z różnymi alergenami oraz że najczęściej z tego rodzaju alergiami mamy do czynienia przy uczuleniu na pyłki roślinne, konieczność znajomości kalendarza pyleń przestaje dziwić. Działa to tak, że do pierwotnie zdiagnozowanej alergii wziewnej na pyłki dołącza z czasem alergia pokarmowa. Nakładające się na siebie objawy obu uczuleń mogą mec przebieg niegroźny – ot, katar i pokrzywka jak zwykle. Ale może też dojść do wstrząsu anafilaktycznego, a to już nie przelewki. Najczęściej spotykane alergie krzyżowe to m. in.:

– pyłki traw + melon, arbuz, pomidor, ziemniaki, pomarańcze, orzechy ziemne, żyto, pszenica

pyłek leszczyny + seler, jabłko, gruszka, wiśnia, marchewka

– roztocza kurzu domowego + owoce morza.

kalendarz pyleń

Znajomość kalendarza pyleń jest więc konieczna, aby uniknąć niepożądanej kumulacji objawów i w miarę możliwości minimalizować wystąpienie niebezpiecznych objawów. Najtrudniej opanować alergię u najmłodszych, ale z czasem część objawów ulega złagodzeniu, część może zniknąć, a poza tym dziecko uczy się rozpoznawać przyczyny nagłego pogorszenia samopoczucia, dawkować sobie leki i wycofywać z niektórych aktywności, gdy zajdzie taka potrzeba.

Najtrudniejsza wydaje się zawsze zmiana przyzwyczajeń, w tym przyzwyczajeń żywieniowych, ale od tego zależy komfort życia. Alergików jest coraz więcej – już nie stanowią wyalienowanej grupy. W każdej klasie, w każdym biurze jest ktoś, kto… ma w małym palcu kalendarz pyleń.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły