karmienie mieszane

Karmienie mieszane

Najlepszym rozwiązaniem w kwestii karmienia niemowląt pozostaje karmienie piersią. Nie zmienia to faktu, że czasem życie zmusza nas do wprowadzenia karmienia mieszanego, czyli naprzemiennego podawania dziecku piersi i butelki z mlekiem modyfikowanym. Dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym traktować najlepiej jako metodę czasową, przejściową. Najtrudniejsza dla mam sytuacja to ta, kiedy dziecko od razu w szpitalu dokarmiane jest butelką – z automatu, bez pytania mamy o zgodę. Te pierwsze chwile razem powinny być poświęcone na uczenie malucha i jego mamy jak zgrać się w karmieniu naturalnym, dlatego każda kobieta powinna móc spotkać się z doradcą laktacyjnym. Na dokarmianie mlekiem modyfikowanym jeszcze przyjdzie czas – a może właśnie niekoniecznie…

karmienie mieszane

 

Mama wraca do pracy

Jako pierwszy moment, w którym mamie świta myśl o dokarmianiu malucha, wskazuje się czas jej powrotu do pracy. Dziecko oddane pod opiekę osób trzecich albo żłobka nie musi jednak być całkowicie odstawione od piersi. Jeśli nowi opiekunowie podejmą współpracę, mama może odciągać mleko i to właśnie ono podawane może być za pomocą butelki. Dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym traktować należy jako koło ratunkowe: kiedy mamy wciąż nie ma, a maluch głodny. Nie zawsze jednak jest to takie proste… Nie każde dziecko z biegu zaakceptuje smak mleka modyfikowanego – czasem trzeba kilku ładnych tygodni, żeby było gotowe na taką zmianę diety. Ale i tak na pewno słyszeliście o maluchach, które za żadne skarby nie były w stanie przyzwyczaić się ani do picia z butelki, ani do smaku mleka modyfikowanego.

karmienie mieszane

 

Mieszane nie znaczy gorsze

Karmienie mieszane to nie jest gorsze karmienie – to po prostu reakcja adekwatna do sytuacji. Dobrą stroną tego rozwiązania jest na pewno fakt, że można do niego zaangażować tatę, co znacznie wzmocni jego więź z potomkiem i sprawi, że ojciec będzie mógł więcej czasu spędzać z dzieckiem.

Dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym warto skonsultować z pediatrą. To on podpowie wybór odpowiedniej mieszanki stosownej do wieku oraz indywidualnych potrzeb malucha.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły