karmienie mieszane

Karmienie mieszane

Niewiele spraw wywołuje takie kontrowersje w blogosferze parentingowej jak karmienie niemowląt. Emocje wzbudza wszystko: karmienie naturalne, sztuczne i mieszane. Wszyscy doradzają wszystkim, uznjąc własne poglądy i przemyślenia za jedynie słuszne drogowskazy i nie oszczędzając przy tym osób o odmiennych zapatrywaniach. Tymczasem jak świat światem dla każdego dziecka najlepsze jest to, co indywidualnie dopasowane do jego potrzeb oraz realnych możliwości mamy. Karmienie mieszane, wzbudzające tyle negatywnych komentarzy, nie znajduje usprawiedliwienia w oczach ortodoksyjnych wyznawczyń karmienia naturalnego. A wyłączne karmienie mlekiem modyfikowanym postrzegane jest, jakby było przestępstwem.

Tymczasem decyzja o tym jak karmić swoje dziecko zawsze powinna być decyzją indywidualną – i nikt, poza osobami, które ją podejmują nie ma prawa interweniować. Ludzkie losy to nie jest telenowela, której scenariusz pisze się w izolowanych warunkach. Czasem trzeba podjąć trudne decyzje, ale żadna mama nie zrobi niczego, co byłoby ze szkodą dla jej dziecka. Dlatego jeśli stosuje karmienie mieszane albo karmienie mlekiem modyfikowanym, to znaczy, że tak jest teraz najlepiej. Wszelkie dobre rady i komentarze nie są jej potrzebne.

karmienie mlekiem modyfikowanym

Pierś i butelka

Pierś i butelka uzupełniają się, a nie wykluczają. Po konsultacji z pediatrą na pewno uda się ustalić grafik karmień precyzyjnie dostosowany do potrzeb niemowlęcia. Kiedy mama wraca do pracy albo dziecko z innych powodów, np. niedostatecznego przybierania na wadze, wymaga dokarmiania, mleko modyfikowane przychodzi z pomocą. To żaden grzech włączyć dobrej jakości mieszankę do diety malucha. Nieodpowiedzialnością byłoby głodzić go, kiedy trzeba się po prostu przeorganizować i działać.

karmienie mieszane

Jeśli dziecko było karmione wyłącznie piersią i planujemy wprowadzić karmienie mieszane, musimy dać sobie trochę czasu. Maluch może nie być zachwycony zmianą i będzie potrzebował kilku dni albo nawet tygodni, żeby się do niej przyzwyczaić. Ty także musisz się liczyć z tym, że laktacja może słabnąć, jeśli karmisz malucha rzadziej. Dlatego tak ważne jest ustalenie rytmu karmień i podawanie dziecku piersi kiedy tylko mamy okazję.

Wybierając mleko modyfikowane bacznie obserwujmy reakcje dziecka – układ pokarmowy czy skóra mogą zareagować alergią.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły