Kaszel przewlekły

Podczas każdej infekcji dolnych czy górnych dróg oddechowych, lekarz informuje nas, że nawet po ustąpieniu infekcji jeszcze przez jakiś czas będziemy odkrztuszać zalegającą wydzielinę. To odkrztuszanie może trwać nawet przez kilka tygodni. Kiedy jednak przeciąga się ponad miarę i końca nie widać, wypadałoby znowu udać się do lekarza i poszukać przyczyn. Kaszel przewlekły może bowiem mieć zupełnie inne przyczyny niż poinfekcyjne odkrztuszanie złogów. Być może to jeden z symptomów astmy oskrzelowej. Pediatrzy podkreślają, że dziecko, które relatywnie zbyt często zapada na infekcje dróg oddechowych i kiepsko reaguje na leczenie antybiotykami, warto zdiagnozować pod kątem alergii i astmy.

Inaczej leczy się kaszel przewlekły będący pozostałością po infekcji dróg oddechowych, inaczej ten pojawiający się w przebiegu alergii i astmy.

lek na przewlekły kaszel

Kaszel w przebiegu refluksu

Kaszel przewlekły może być także związany z problemami żołądkowymi, głównie z refluksem żołądkowo-przełykowym. Kiedy poziom kwasu żołądkowego podnosi się na tyle, że zaczyna on drażnić delikatną błonę śluzową przełyku, zaczynamy odruchowo kaszleć. Wielu z nas w ogóle nie kojarzy tego drapania i pieczenia w gardle z kłopotami żołądkowymi. Nie pomoże nam żaden lek na kaszel przewlekły, bo syropy czy pastylki skupiają się na blokowaniu, wyciszaniu ośrodka kaszlu oraz ewentualnie na nawilżaniu śluzówki, a nie na przyczynie źródłowej – zaburzeniach wydzielania kwasu żołądkowego.

długotrwały kaszel

Kaszel palacza (i jego znajomych)

Kaszel przewlekły może być także spowodowany czynnym lub biernym paleniem tytoniu. Tak, nawet osoba niepaląca często przebywająca w pomieszczeniu, w którym ktoś pali może cierpieć na chroniczne podrażnienie gardła. Oczywiście o ile palaczowi biernemu syrop na kaszel przewlekły pomoże dojść do równowagi, o tyle długotrwały kaszel palacza wyleczyć można jedynie rzucając palenie i dopiero wtedy podejmując terapię.

Podsumowując: zanim sięgniemy po syrop na kaszel przewlekły, trzeba ustalić jego przyczyny. W każdym przypadku bowiem leczenie może wymagać sięgania po inne specyfiki, a i sam kaszel może być symptomem choroby, o której istnienie w naszym organizmie zupełnie się nie podejrzewaliśmy. Nie leczmy długotrwałego kaszlu w ciemno i na wyczucie!

Polecane w serwisie

Popularne artykuły