awaria dukarki

Kilka najczęstszych awarii drukarek biurowych

Każdy sprzęt od czasu do czasu może odmówić współpracy, nie inaczej jest w przypadku współczesnych drukarek. Ponieważ jednak urządzenia te odgrywają w firmach dość istotną rolę, warto poznać powody ich awarii oraz sposoby radzenia sobie z ewentualnymi problemami. W tym artykule przyglądamy się więc biurowym drukarkom, sprawdzając, jakie awarie dotykają je najczęściej, a także jak je wyeliminować.

Podłączenie i oprogramowanie

Warto wiedzieć, że brak reakcji drukarki nie zawsze musi oznaczać uszkodzenie jej komponentów. Często bowiem winne jest nieprawidłowe podłączenie przewodu do komputera, a także jego przypadkowe odłączenie. Zanim więc postanowimy skorzystać ze wsparcia serwisu drukarek, sprawdźmy, czy na pewno niezbędne kable znajdują się we właściwych gniazdach. Równie często problemy mogą być spowodowane błędami w oprogramowaniu, które pojawiają się niezależnie od nas. Najprostszym rozwiązaniem tego kłopotu jest ponowne uruchomienie drukarki oraz komputera, a w skrajnych przypadkach będziemy zmuszeni do usunięcia i zainstalowania sterowników urządzenia.

Wyschnięty tusz

Przede wszystkim musimy pamiętać, że tusz jest płynem, zawierającym wodę. Jeśli nie używamy drukarki jakiś czas, wspomniana woda zaczyna parować, powodując wysychanie atramentu, przez co nie nadaje się on do dalszego użytku. Powinniśmy więc co najmniej raz w tygodniu cokolwiek wydrukować, by substancja nie wysychała. Zwracajmy również uwagę na jakość używanego tuszu. Produkty o gorszych parametrach mogą bowiem schnąć szybciej, a oprócz tego często zanieczyszczają one wnętrze drukarki, co będzie wymagało wizyty serwisanta. W skrajnych przypadkach naprawa może okazać się droższa, niż zakup nowego sprzętu.

Problemy z papierem

Drukarka może nie działać również dlatego, że pojawiły się trudności z prawidłowym pobieraniem papieru. W takiej sytuacji często jedynym wyjściem jest skorzystanie ze wsparcia firmy serwisującej drukarki, na przykład IDE, by specjaliści mogli naprawić wadliwe elementy. Często uszkodzeniu ulega podajnik, który odpowiada za pobranie arkusza papieru wymaganego do realizacji wydruku. Część drukarek dotyka jednak sytuacja odwrotna, kiedy to do realizacji jednego wydruku pobieranych jest kilka kartek. W takim przypadku winę ponosi wadliwy separator, który będzie trzeba wymienić.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły