jakosc powietrza w domu

Klimatyzacja i rekuperacja w domu to także czystsze powietrze

jakosc powietrza w domu

Za zastosowaniem klimatyzacji i rekuperacji w domu przemawia wiele zalet tego rozwiązania. Zapewnia ona bowiem nie tylko przyjemny chłód w upalne dni, ale także dodatkowo może skutecznie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie poprzez poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. W jaki sposób i z jakimi zanieczyszczeniami jest w stanie sobie poradzić klimatyzacja i rekuperacja domowa? O tym poniżej!

Co sprawia, że jakość wymiany powietrza jest lepsza?

Powietrze znajdujące się w zamkniętych pomieszczeniach, w których przebywa kilka osób, zmienia swój skład procentowy. Zawarty w nim tlen stopniowo zastępowany jest wydychanym dwutlenkiem węgla, co powoduje bóle głowy, trudności z koncentracją oraz znużenie. Nowoczesne systemy wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperacja) i klimatyzacji, które można znaleźć między innymi w ofercie firmy, której specjalnością jest technika grzewcza, Borkowski pozwalają natomiast zapewnić efektywną cyrkulację powietrza i skutecznie zapobiec tym skutkom. Dodatkowo zastosowane w nich liczne filtry zatrzymują różnorodne zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, dzięki temu jego jakość w pomieszczeniach klimatyzowanych jest o wiele lepsza. 

Klimatyzacja a odpowiedni poziom wilgotności powietrza

Optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych waha się w granicach od 40% do 60%. Jej zbyt niski poziom można natomiast zauważyć po uciążliwej suchości w gardle, której konsekwencjami jest uporczywy kaszel, bólem nosa czy nadmierną suchością skóry. Z kolei zbyt wysoki poziom wilgotności może doprowadzić nie tylko do problemów zdrowotnych, ale także rozwoju pleśni i grzybów w pomieszczeniach. Klimatyzacja pozwala jednak utrzymać wilgotność powietrza na optymalnym poziomie, a tym samym zwiększyć komfort przebywania w pomieszczeniach, bez względu na porę roku.

Rekuperacja domowa a smog i pyły

Zamontowany w domu rekuperator pozwala także skutecznie chronić się przed szkodliwym działaniem smogu i innych zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Nowoczesne modele mają bowiem zdolność do wyłapywania nawet najmniejszych cząsteczek, a niektóre z nich umożliwiają nawet przeprowadzenie jonizacji powietrza. Dlatego na montaż klimatyzacji powinny zdecydować się zwłaszcza osoby mieszkające w rejonach, w których smog i niska jakość powietrza są sporym problemem oraz alergicy i astmatycy.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły