ból żołądka

Kolka – przypadłość nie tylko niemowlęca

Bo też kolka kolce nierówna. Kiedy mówimy, że ktoś ma kolkę, od razu przychodzi nam do głowy właśnie przypadłość najmłodszych, która nagle się pojawia, nagle znika i… pozostawia po sobie w uszach rodziców niemałe spustoszenie.

Są różne rodzaje kolki…

– kolka wątrobowa: znana tym z nas, którzy gustują w potrawach tłustych, smażonych, ociekających sosem, a nie zabierają się za leczenie kamicy żółciowej, na którą cierpią. Liczą, że jakoś to będzie. Nagły atak kolki wątrobowej potrafi dosłownie zgiąć człowieka w pół i pozbawić tchu. Dochodzi do skurczów mięśni gładkich pęcherzyka, a to właśnie wywołuje kolkę. Boli, kłuje, pulsuje. Promieniuje aż do łopatki, a człowiek ma wrażenie, że jest jednym kłębkiem bólu.

– kolka nerkowa: ta to potrafi dać do wiwatu! Kiedy piasek albo kamień nerkowy wędruje sobie moczowodem, można dostać szału. Ból porównywalny do porodowego: promieniuje od lędźwi do spojenia łonowego. Zwija się człowiek w kłębek i wyje.

… a rozwiązanie – jedno

Dobry lek rozkurczowo-przeciwbólowy potrafi uratować sytuację. Przygotowany jest na walkę z wieloma rodzajami bólu; kolka także do nich należy.

sposób na kolkę

Sposób na kolkę

  1. Ułóż się w wygodnej pozycji albo przemieszczaj się tak, żeby minimalizować dokuczliwy ból.
  2. Jeśli wiesz, jaka jest przyczyna kolki – nie denerwuj się: WIESZ, co się z tobą dzieje, WIESZ z grubsza ile to potrwa, WIESZ, że przejdzie.
  3. Jeśli nie znasz przyczyny – dzwoń po lekarza, proś znajomych/rodzinę/współpracowników o pomoc.
  4. Jeśli wiesz… – zażyj lek rozkurczowy, do którego masz zaufanie.
  5. Czekaj spokojnie, żaden lek nie działa natychmiast.

Kolka wątrobowa i kolka nerkowa dotykają ludzi w różnym wieku, a tych najbardziej zagonionych i najmniej o siebie dbających – najczęściej. Zrób wszystko, żeby mieć swoje zdrowie pod kontrolą. Wtedy nagły atak bólu łatwiej przetrwać: nie towarzyszy mu stres związany ze strachem, że oto dzieje się coś strasznego, nad czym nie można zapanować.

sposób na kolkę

Badania profilaktyczne, zdrowa zbilansowana dieta oraz sensowny rozkład dnia to podstawa. Wiem, łatwo powiedzieć…

Polecane w serwisie

Popularne artykuły